Bukiety ślubne
Najczęściej wybierane bukiety ślubne:
- Kaskadowy – idealny dla kobiet postawnych i wysokich, kwiaty chylą się ku dołowi, tworząc obszerną, pionową kompozycję.
- Nosegay – okrągły bukiet ze ściśniętymi kwiatami i związanymi łodygami, tworzony z jednego rodzaju kwiatów.
- Naturalny – romantyczny, zawiera delikatne, drobne kwiaty, bardzo często polne.
- Pomander – zawieszony jest na wstążce, a kształt kwiatów przypomina kulę, raczej rzadziej spotykany.
- Biedermeier – jest to mały bukiet w kształcie półkuli, najczęściej wybierany przez panny młode.
Jak w przedślubnej gorączce poradzić sobie szybko i dobrze z jednym punktem z listy – hasło: bukiet ślubny. Kilka dobrych rad i możesz uznać za odhaczone.
Określ swoje kolory i ulubione kwiaty
Zanim kwiaciarnia czy florystka przedstawią ci swoją propozycję bukietu dla ciebie, musisz przekazać im jak najwięcej informacji o sobie i swoim ślubie. Dlatego warto opisać jej miejsce, w którym odbędzie się uroczystość, opowiedzieć jak wygląda suknia (nawet dobrze byłoby ją zabrać ze sobą do kwiaciarni lub pokazać na zdjęciu, jeśli jest taka możliwość), jaki jest twój gust oraz ulubione kolory.
Kwiaciarnia
Każda kwiaciarnia ma swoje określone wzory bukietów. Jeśli żaden z prezentowanych cię nie zachwyca i chciałabyś zaprojektować swój własny, zapytaj o dodatkowe opłaty z tym związane.
Florystka
Może florystka? ma większy dostęp do świeżych kwiatów, często korzysta z dostaw od farm kwiatowych, kwiaty są żywsze, pachnące. Poza tym ma zwykle jedno zlecenie w tygodniu, możne poświecić swoje zaangażowanie tylko Wam a kwiaciarnie pracują trochę jednak szablonowo, czasem wypychając stare kwiaty.
Kwiaty dostosowane do pory roku
Jeśli musisz pilnować budżetu, zapytaj, jakie kwiaty będą najtańsze w dniu twojego ślubu. Jednak pamiętaj że nie zawsze najtańsze to ładne i trwale. Kwiaty źle znoszą upał, brak wody, a często są przygotowywane dzień przed ślubem. Co ciekawe – najbardziej trwałe i pachnące są polskie polne kwiaty. Jeśli chcesz wiedzieć jakie kwiaty na jaką porę roku skorzystaj z porad ogrodnika.
Zapytaj o dodatkowe koszty związane z kwiatami do włosów oraz tymi do butonierki pana młodego i świadków.
Budżet
Gdy tylko się zdecydujesz na konkretny bukiet ślubny i dekoracje, poproś o wycenę zamówienia i podanie wysokości zaliczki oraz terminu jej wpłaty.
Koniecznie dowiedz się, ile masz czasu na wycofanie się lub modyfikację swojego zamówienie i jakie koszty są z tym związane. W końcu zawsze możesz zmienić zdanie.
Dokładnie i kilkakrotnie podkreśl, jakiej kwoty nie można przekroczyć w kwestii bukietu i dekoracji kwiatami.
Jeśli wybierzesz bardzo drogie kwiaty i koszt bukietu przekroczy twój budżet, nie załamuj się, tylko zapytaj florystę o podobne, tańsze kwiaty. Jeśli kwiaciarnia zna się na rzeczy, na pewno poradzi sobie z zastąpieniem droższych kwiatów tańszymi.
Jednolity wystrój
Zapytaj oprócz bukietu, butonierek, o udekorowanie kwiatami sali weselnej, kościoła oraz samochodu. Warto, żeby te dekoracje były robione przez jedną, wybraną kwiaciarnię, aby były spójne i do siebie pasowały. Nie decyduj się na wykonanie poszczególnych dekoracji przez różne kwiaciarnie czy florystki. Jakość i wzór będą się różniły, a Ty w dniach przed ślubem nie będziesz miała czasu aby wszystko skoordynować i dopasować.
Kontroluj etapy zlecenia
Gdy już wybierzesz kwiaty, koniecznie poproś o możliwość ich obejrzenia na żywo.
Upewnij się, że do momentu realizacji zamówienia i w dniu ślubu, będziesz miała możliwość stałego kontaktu z wybranym florystą.
Daj kwiaciarzowi numer do kancelarii kościoła lub urzędu stanu cywilnego oraz do właściciela lokalu, w którym odbywać się będą wesele, aby odpowiednio wcześniej mógł udekorować pomieszczenia.
Amarylis.
Ogólne informacje o amarylisach
Amarylisy to rośliny cebulowe pochodzące z Afryki Południowej. Charakteryzują się długimi, stojącymi szablowatymi liśćmi, grubą, sztywną i długą łodygą oraz przepięknymi kwiatami, które rosną w grupie na końcu łodygi. Uprawiane są jako rośliny ozdobne. Do kupienia w doniczkach lub w formie kwiatów ciętych.
Zastosowanie
Z uwagi na swój okres kwitnienia amarylisy doskonale sprawdzą się na ślubach w okresie zimowym. W bukietach ślubnych najlepiej prezentują się w pojedynkę. Można wyczarować z nich zarówno wysoką wiązankę, wykorzystując ich długą łodygę lub niską w klasycznym kulistym kształcie. W mieszanych kompozycjach najładniej według nas prezentują się z rozchylonymi tulipanami w tym samym kolorze. Amarylisy doskonale sprawdzają się także w dekoracjach stołów – niskich i wysokich. Utrzymywane są zazwyczaj w bożonarodzeniowym lub śnieżnym klimacie.
Kolorystyka amarylisów
W Polsce amarylisy głównie kojarzą się z czerwonym kolorem. Nie mniej jednak w rodzinie amarylisów dostępnych w naszym kraju znajdziemy także kwiaty w kolorach: różowym, białym, pomarańczowym, czerwono-białym, biało-czerwonym, biało-różowym, różowo-białym czy białym z czerwonymi obrzeżami
Zapach
Amarylisy w zależności od odmiany mogą być bezwonne lub wydzielać delikatny kwiatowy zapach.
Sezon na amarylisy
W warunkach polskich amarylisy kwitną od stycznia do kwietnia. Można jednak tak przygotować cebulę, aby zakwitła nieco wcześniej. W kwiaciarniach kwiaty te dostępne są od grudnia do kwietnia.
Cena amarylisów
Amarylisy należą do kwiatów drogich. Ich cena za jedną łodygę w hurcie wynosi ok. 12 zł. Pocieszające może wydać się jednak to, że już z jednej łodygi można przygotować imponującą dekorację.
CHABROWY BŁĘKIT
Chaber bławatek dostępny jest jedynie w letnie miesiące, kiedy to wraz z makiem i rumiankiem przetyka pola pełne zbóż. Chabrowy błękit to kolor, który tętni pozytywną energią i rozświetli stylizację ślubną.Jest to roślina zielona z rodziny astrowatych, która występuje w Europie i na Syberii Zachodniej. W Polsce jest znana jako jednoroczny chwast polny, który rośnie w zbożach.
Występuje również odmiana ogrodowa (biała, różowa lub niebieska), która osiąga wysokość 90 cm. Bławatek ma zazwyczaj słabo wykształcone liście oraz rozgałęzioną i chudą łodygę. Jego charakterystyczną cechą są delikatnie postrzępione kwiaty.
Jest to roślina zielona z rodziny astrowatych, która występuje w Europie i na Syberii Zachodniej. W Polsce jest znana jako jednoroczny chwast polny, który rośnie w zbożach.
Odmiany kolorystyczne
Występuje również odmiana ogrodowa (biała, różowa lub niebieska), która osiąga wysokość 90 cm. Bławatek ma zazwyczaj słabo wykształcone liście oraz rozgałęzioną i chudą łodygę. Jego charakterystyczną cechą są delikatnie postrzępione kwiaty.
Chabry w bukietach ślubnych
Chabry są wykorzystywane głównie na ślubach i weselach w stylu rustykalnym. Pięknie wyglądają w wiankach i bukietach – najlepiej prezentują się w pojedynkę lub w towarzystwie innych polnych kwiatów np. maków i rumianku. Są często wykorzystywane w białych bukietach i łączone z eustomą lub goździkami.
Warto pamiętać, że chabry powinny mieć stały dostęp do świeżej wody. Jeżeli są przechowywane w ten sposób to zachowują świeżość nawet kilka dni. W końcowej fazie wybarwiają płatki na białe i bladoniebieskie.
Chabry ciężko kupić w kwiaciarni, zazwyczaj są zamawiane na życzenie klienta. Najlepiej zrywać je samodzielnie na łące lub kupować na targach. Ich dostępność jest zależna od miesiąca – kwitną od maja do sierpnia.
Dalie
Nie należą do popularnych kwiatów slubnych. Bardzo często zdobią przydomowe ogrody. Dzieki temu na pewno beda z nich niezapomniane i wyjatkowe bukiety. Kwiaty te są bardzo delikatne i zwiewne, dlatego polecamy je romantycznym Pannom Młodym. Sprawdźcie jakie dla Was przygotowaliśmy najpiękniejsze kompozycje dalii w bukietach slubnych
Bukiety ślubne z dalii – trwałość
Dalie to bardzo trwałe kwiaty, które dostępne są od lipca aż do początku października. Ich cena nie jest wygórowana, co jest ich kolejną zaletą.
Bukiety ślubne z dalii
Kwiaty dalii należą do rodziny astrowatych i przywędrowały do nas z Ameryki Środkowej. Roślina ta liczy aż 15 różnych gatunków, a więc Panny Młode mają całkiem spory wybór. Jeżeli zastanawiacie się czy kiedykolwiek widziałyście dalię, cofnijcie się kilka lat, kiedy wakacyjne popołudnie spędzałyście u swojej babci. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jej przydomowy ogródek przyozdabiały właśnie te piękne i kolorowe kwiaty. Dalie osiągają wysokość nawet do 1,5 metra, a ich wspaniała rozetkowa struktura zapiera dech w piersi. Jak natura potrafiła stworzyć coś tak pięknego?
Bukiety ślubne z dalii – kolorystyka
Kolorów, barw i odcieni dalii jest całe mnóstwo, dlatego bez problemu możesz je wpleść w każdy kolor przewodni wesela. Jasny pudrowy róż wspaniale wkomponuje się w romantyczne przyjęcie weselne. Jeżeli Twojemu sercu bliższe są ciemne kolory, nic straconego. Ciemno fioletowe dalie powinny sprostać Twoim oczekiwaniom.
Bukiety ślubne z dalii – z czym je łączyć
Delikatne pudrowe odcienie dalii wspaniale współgrają z różami w kolorze ecru oraz zielonymi dodatkami. Z kolei ciemne dalie w połączeniu z ciemnymi, eleganckimi kaliami tworzą niesamowitą kompozycje. Zapach dalii jest praktycznie niewyczuwalny, a więc bez problemu możecie połączyć je z innym zapachem kwiatów.
Eustoma
Charakterystyzny piekny kwiat na bukiet wiązanke slubną. Oprócz rozwiniętych swieżych kwiatów, charakterystyczne jest dodawanie nie rozwinietych jeszcze w pełni główek, co nadaje świerzosci i symbolicznej czystości Pannie Młodej.
Roznorodność kolorów
Delikatne, filigranowe kwiaty eustomy przypominają wyglądem tulipany i róże. Trudno uwierzyć, że ich ojczyzną są prerie ciągnące się od Nebraski do Teksasu. Liście eustomy są podłużne do jajowatych, w kolorze niebieskawozielonym. Ze smukłych, skręconych pąków rozwijają się w lipcu i sierpniu dzwonkowate kwiaty. Ich barwa może sięgać od bieli przez róż i fiolet do błękitu i czerwieni. Rozwinięte kwiaty przypominają w swojej subtelności tulipany, a częściowo również maki i róże.
Na prawie wszystkie pory roku
Eustoma łatwo rośnie w róznych porach roku, jakm też zimuje. Jest więc uniwersalnym kwiatem do bukietu ślubnego, dostepna o każdej porze roku. Eustoma choć jest rosliną jednoroczną to jeśli chce się zachować krzaczki eustomy na przyszły rok, można je wykopać, przesadzić w doniczki i zabrać na zimę do domu. Niektórzy od razu sadzą rośliny w pojemnikach, które zakopują latem w ogrodzie, aby łatwiej było je na jesieni przenosić.
Frezje
Kolory, piękna gama barw
Przystępne cenowo
Jakie kwaity dobrac do pory roku?
WIOSNA/LATO:
piwonie (maj-lipiec)
jaskry (marzec-lipiec)
hortensje (czerwiec-wrzesień)
chabry (maj-sierpień)
mieczyki (czerwiec-wrzesień)
eustoma (czerwiec- wrzesień)
słoneczniki (lipiec wrzesień)
goździk (od lipca)
cynia (od lipca)
dalia (od lipca)
JESIEŃ/ZIMA:
konwalie (styczeń-czerwiec)
dalie (lipiec-październik)
gipsówka (cały rok)
gerbera (od stycznia)
róża ( od stycznia)
tulipan (od stycznia)
lilia (od stycznia)
kalia (od stycznia)
wrzos (od września)
margaretka (od listopada)
Gożdziki
Jeszcze do niedawna goździki spychane były na kwiatowy margines, ponieważ kojarzyły się głównie z dawną rzeczywistością, jedynie ze swiętem kobiet na 8 marca. Na szczęście te niechlubne czasy mamy za sobą, a te niezwykle wdzięczne kwiaty wychodzą z cienia. Prawda jest bowiem taka, że to roślina o wyjątkowym znaczeniu, a takie właśnie powinny ze sobą nieść kwiaty ślubne.
Starożytność
Starożytni Grecy nazywali goździk Boskim Kwiatem lub Kwiatem Zeusa (dios/deos anthos – boski kwiat, wolne tłumaczenie: kwiat Zeusa), jest on więc symbolem szczęścia i boskiej opatrzności, a ta niewątpliwie powinna towarzyszyć nowożeńcom w tym najważniejszym dla nich dniu.
Piękny wygląd.
Goździki mają pojedyncze lub zebrane w szczytowe wierzchołki płatki. w niektórych gatunków mocno skupione. Przysadki nieobecne lub wyrastające parami, zielone lub błoniaste. Działki kielicha zrośnięte są w zieloną lub czerwonawą rurkę o 20–60 żyłkach. Szczytowe ząbki trójkątne lub lancetowate, zawsze krótsze od rurki, na brzegach błoniaste, białe lub czerwonawe, poza tym zielone lub czerwonawe, z 3–8 żyłkami. Płatki korony zwykle czerwone lub różowe, u niektórych gatunków białe, z wyraźnym paznokciem. Łatka płatka zwykle ząbkowana lub frędzlowato postrzępiona do połowy długości.
Bukiety ślubne z piwoniami
Panny młode od kilku sezonów pokochały bukiety ślubne z piwoniami. Piwonie, znane też jako peonie, mają się w bukietach ślubnych coraz lepiej. W Chinach, skąd się wywodzą, uznawane były za symbol szczęścia i obfitości.
Podobają się, zachwycają, są modne i efektowne, florystom pozwalają na kreatywność i pasują do większości typów sukien ślubnych, a ze względu na bogata gamę kolorów, dopasują się do każdego kolorytu panny młodej.
Sztuką jest zakomponowanie ich tak, by wykorzystać pąki w różnym stadium rozkwitu, i tym samym osiągnąć pożądany efekt. Zwarte biedermeierowskie kule to już rzadkość, większość pań zachwyca się luźnymi bukietami w stylu angielskim czy amerykańskim.
Piwonie kwitną w maju i czerwcu, jeśli więc chcecie sięgnąć po nie w tych miesiącach, warto skorzystać z rodzimych hodowli, często z naszych ogrodów, obfitujących najczęściej w odmianę piwonii chińskiej i krzaczastej. Mają kształty talerzykowate, kubkowate, miseczkowate lub kuliste. Dzielimy je na pojedyncze, podwójne, półpełne oraz formy anemonowe (japońskie). Mogą mieć średnicę od 5 do nawet 20 centymetrów. Niektóre przypominają kwiat lotosu, inne anemonki, jeszcze inne róże lub chryzantemy.
Jeśli zachwycicie się peoniami, możecie je zamówić do bukietu przez cały rok – kwestia ceny sprowadzanych kwiatów może jednak Was rozczarować. Dlatego zachęcam, by w miesiącach, w których piwonie rosną u nas, wykorzystać je w bukiecie ślubnym oraz jako motyw przewodni dekoracji, które można przygotować „na bogato”, przetrzebiając babciny ogród
Odmiany
Różne formy kwiatów piwonii stwarzają ogromne możliwości łączenia w bukietach. Te piękne, wyraziste kwiaty doskonale komponują się także z innymi roślinami, sukulentami, gipsówką, różami, hortensjami, anemonami czy bylinami z ogrodów. Jeden kwiat peonii lub przypinka z kilku pąków pięknie zagrają we włosach panny młodej w roli stroika.
W bukietach ślubnych pięknie prezentują się odmiany coral charm, Lady Aleksandera Duf, Alba Plena, Shirley Temple czy kultowa Sarah Bernardt. W Polsce bardzo dobrze rozwijają się te o wdzięcznych nazwach Ewelina, Władysława, Jadwiga, Hania, Ursynów i Krystyna. Odmian i podgatunków piwonii są dziesiątki.
Róże
Bukiety ślubne z róż to wciąż najpopularniejsze wiązanki ślubne. Rozwinięte kwiaty lub tylko pąki, same róże bądź w towarzystwie innych kwiatów – bukiety ślubne z róż nigdy nie wyglądają tak samo, a za to zawsze prezentują się niezwykle elegancko.
Róże i kolory
Bukiety ślubne z róż, podobnie jak same róże, potrafią bowiem mówić. W zależności od dobranych kolorów, mogą symbolizować rozmaite emocje. Bukiety ślubne z czerwonych róż oznaczają na przykład miłość i pożądanie. Płatki burgundowych róż to motyw bardzo często wykorzystywany w miłosnych scenach filmowych, nimi też często obsypuje się parę młodą tuż po zaślubinach w kościele.
Symbolika koloru róż
Bukiety ślubne z róż pomarańczowych, herbacianych oznaczają z kolei radość i entuzjazm. Białe róże to symbol niewinności, skromności i czystości, ale bukiety ślubne z róż białych, na tle śnieżnobiałej sukni, wyglądają odrobinę „mdło”. Niebanalnie wyglądać będą zawsze bukiety ślubne z fioletowych róż. Warto zwrócić też uwagę na żółte róże, które dawno już przestały symbolizować tylko zazdrość, częściej kojarzone są dziś z przyjaźnią i lojalnością. Delikatne i wrażliwe panny młode mogą zaś zdecydować się na bukiety ślubne z róż w kolorze różowym – one to symbolizują subtelność i elegancję. Możesz oczywiście poprosić florystkę o stworzenie bukietu mieszanego, z kolorowych róż.