×

Jak pracuję nad filmem ślubnym

Styl pracy, czyli być niewidocznym i nagrać wszystko – Idealny filmowiec ślubny

Pomijając wszystkie aspekty techniczne i artystyczne, moim staraniem jest realizacja filmu ślubnego, lub reportażu fotograficznego  bezstresowo dla Pary Młodej i gości. Bez wywoływania tremy przed kamerą, w taki sposób, abyście w dniu ślubu mogli zająć się tylko sobą 🙂 Trochę jesteśmy niewidoczni, wtapiamy się w otoczenie, aby Wasz ślub był naturalny i prawdziwy. Nie ingeruję w bieg wydarzeń, nie robię dubli, nie stresuję Pary Młodej ciągłym reżyserowaniem. Jestem ciekawym obserwatorem, i moim zadaniem jest znaleźć się w odpowiednim momencie w odpowiednim miejscu. Film jest najlepszy wtedy gdy zachowujecie się jakby kamerzysty i fotografa przy Was nie było.  Staram się też nie przytłaczać pary Młodej ilością sprzętu, wielkością kamer, uważam że dyskretny niewielki ale profesjonalny sprzęt w rękach dobrego operatora to gwarancja dobrego filmu ślubnego i weselnego.

Dopracowane szczegóły

Poza tym dopracowuje wszystkie drobiazgi, jak nawet dobór swoich butów aby nie skrzypiały na posadce w kościele gdy filmuję Wasza przysięgę. Tak jak buty na porę roku, i pogodę dobieram również odpowiedni sprzęt na każdą scenę w Waszym ślubnym filmie. A więc pracować cicho. To jest tez ważne ponieważ moje czułe mikrofony wyłapują nawet szelest z otoczenia. Ciekawie ujął to filmowiec ślubny Peter Jorgensen na fotografii obok.

Dobra ślubna szkoła filmowa

Własny wypracowany latami styl

Każdy filmowiec ślubny swój styl filmowania, który zdobył własną pracą ale też wiele zawdzięcza przypatrując się mistrzom. Philip White jest uznawany za jednego z najlepszych filmowców zajmujących się uroczystościami ślubnymi. Pracował z klientami z całego świata, w tym rodzinami królewskimi, a także gwiazdami kina, telewizji i sportu. Dokładnie przestudiowałem profesjonalne wskazówki Philipa dotyczące doboru kamer, zestawów i technik nagrywania. Dzięki nim Wasze filmy ze ślubów i wesel będą naprawdę wyjątkowe.

Filmuje śluby w całej Polsce

Nie ograniczam się jedynie do wideofilmowania w Warszawie, okolicach, województwie mazowieckim. Polska jest wyjątkowym krajem na unikalne ślubne plenery. Oprócz pięknych terenów podgórskich, Ruchomych Piasków w Łebie, mamy też wrzosowe i lawendowe pola. Sesje ślubne w takich kwiecistych fioletach są niezapomniane. Jeżeli wolicie architekturę, są piękne kompleksy zamkowe i pałacowe, jak Pałacyk w Oborach, Pałac w Nieborowie, Pałac w Mosznej, Pałacyk w Otwocku. Ciągle prze de mną wymarzony plener z Parą Młodą na Darze Pomorza.

Moje przygotowania do ślubu

Tak, ja też mam swoje przygotowania które zwykle zajmują mi cały dzień przed Waszym ślubem. Przygotowywanie kart pamięci, naładowanie akumulatorów, sprawdzenie czy każda kamera i bezlusterkowiec nagrywa. Ponadto sprawdzam miejsca gdzie będe filmował. Konfiguruję sprzęt do oświetlenia w kościele, planuję rozstawienie kamer na sali weselnej na pierwszy taniec. Czyszczenie filtrów UV na obiektywach, odkurzenie sprzetu, bo każda drobinka kurzu może posostawic ślad na filmie.

Dobra szkoła filmu ślubnego Sony

W tym artykule Philip White omówił kilka wskazówek dotyczących tego zawodu w oparciu o swoje bogate doświadczenie. Zachęcił mnie też  do znalezienia własnego stylu pracy jako producenta wideo, a jest to równie ważne co wiedza. Możesz się zdziwić, ale w porównaniu z niektórymi innymi producentami wideo nie nosi ze sobą ogromnej masy sprzętu. Z reguły zabiera ze sobą małą torbę z aparatem cyfrowym Sony α7S II oraz kilkoma małymi dyktafonami firmy Sony. jak też idealna do filmowania ślubów  kamerę PXW-FS5. Łącznie z monopodem i małymi przenośnymi statywami to z reguły cały sprzęt, którego potrzeba do dobrego reportażu ślubnego. Obejrzyjcie też dwa ciekawe filmy pokazujące pracę operatora ślubnego.

Pressing the play button will open a pop-up a video player

Możesz się zdziwić, ale w porównaniu z niektórymi innymi producentami wideo nie noszę ze sobą ogromnej masy sprzętu. Z reguły zabieram ze sobą małą torbę z aparatem cyfrowym Sony α7S II oraz kilkoma małymi dyktafonami firmy Sony. Ostatnio miałem też okazję korzystać z kamery PXW-FS5. Łącznie z monopodem i małymi przenośnymi statywami to z reguły cały sprzęt, którego potrzebuję

1. Staraj się dostosowywać podejście do sytuacji

Nie istnieje „dobry” ani „zły” sposób filmowania wesel. Ja zawsze analizuję wszystkie elementy tego ważnego dnia — harmonogram uroczystości, ludzi, szczegóły — a wszystko to na wpływ na sposób, w jaki filmuję. Opieram swoje podejście o cztery istotne koncepcje:

  1. Prostota: procesy, komunikacja, nagrywanie i edytowanie muszą być tak proste, jak to tylko możliwe.
  2. Dyskrecja: uważam, że w idealnym scenariuszu nikt nie powinien wiedzieć, że nagrywasz film. Omówię to zagadnienie później.
  3. Szybkość: musisz umieć swobodnie poruszać się po weselu i kreatywnie nagrywać materiał.
  4. Odwaga: praca na własnych zasadach wymaga pewności siebie. Wszystkie przygotowane przez Ciebie filmy powinny zawierać Twój znak rozpoznawczy.

2. Nie próbuj robić hollywoodzkiej produkcji

Produkcje kinowe polegają głównie na kontroli. Dobierane są postaci i lokalizacje, pisane są skrypty, a dodatkowo organizowane są próby. Jeśli coś nie wychodzi, można to nagrać ponownie. Jako producent wideo zajmujący się weselami nie mam praktycznie żadnej kontroli nad osobami, lokalizacjami i oświetleniem — są one ustalone z góry. Można to jednak obrócić na własną korzyść. Potraktuj swój materiał raczej jako film dokumentalny, a nie kinową superprodukcję. Pamiętaj też, że nie jesteś na planie filmowym, a na czyimś weselu.

3. Minimalizm

Minimalistyczne podejście daje mi większą swobodę do poruszania się po danym miejscu. Mam też więcej czasu na komponowanie zdjęć. Najlepsze jest jednak to, że nie przyciągam uwagi gości.

4. Znajomość sprzętu to podstawa

Wielu producentów wideo bierze ze sobą na wesela sześć lub więcej obiektywów, w tym ogromne modele zmiennoogniskowe. Ja korzystam z zaledwie kilku obiektywów (85 mm do 95% zdjęć za dnia, a także szerokokątnego 24 mm) i bardzo dobrze znam tę konfigurację sprzętu. Dzięki temu, że korzystam z tylko jednej ogniskowej przez praktycznie cały dzień, instynktownie wiem, jak będzie wyglądało zdjęcie jeszcze przed ustawieniem aparatu w odpowiedniej pozycji. Opanuj kilka obiektywów, a Twoje zdjęcia będą o wiele lepsze. Tym sposobem przyspieszysz swoją pracę, ale też zmusisz się do szukania bardziej interesujących kompozycji.

Pressing the play button will open a pop-up a video player

5. Ogranicz sprzęt i przełam stereotyp

Weselny kamerzysta kojarzy się większości gości z osobą noszącą ogromną kamerę wideo. Jest to typowy obraz jeszcze z lat 90. Mamy wiele znakomitych technologii, na przykład drony czy kamery Steadicam, ale musisz się chwilę zastanowić. Nie chcesz przecież przeszkadzać gościom na parkiecie ani denerwować ich bzyczącym dronem czy wielkim puchatym mikrofonem, który nagra każde wypowiedziane słowo. Ogranicz się tylko do kamery. Opanuj jej obsługę: może to być jedna z Twoich najlepszych decyzji.

6. Korzystaj z prostych technik

Pomimo że podchodzę do nagrywania filmów z wesel jak do produkcji dokumentalnych, według mnie w ostatecznym rezultacie taki film może mieć kinowy wygląd. Oto kilka pomysłów, które warto wypróbować.

Perspektywa

Podczas nagrywania ceremonii lub przemówień pomyśl o perspektywie, w której umieścisz gości. Podczas oglądania rozmów w filmach widzimy, że kamera jest postawiona z punktu widzenia osoby słuchającej. W trakcie wesela goście praktycznie zawsze siedzą, a pomimo tego większość producentów wideo ustawia swoje statywy wysoko i daleko od mówcy. Spróbuj zająć podobną pozycję do gości: weź krzesło, zbliż się do mówcy i nagrywaj go z niższej perspektywy.

Ruch oddający autentyczną dynamikę sceny

Zwróć uwagę, że w filmach ruch kamery odzwierciedla to, co dzieje się na scenie. Rozmowy w kawiarniach będą praktycznie nieruchome, natomiast sceny walki będą kręcone w dość chaotycznym stylu z częstymi ruchami kamery. Dzięki tym technikom widownia jest bardziej zaangażowana w scenę, więc możemy z nich korzystać podczas nagrywania wesel. Pomyśl o scenach typowego wesela. Przygotowania (trochę ruchu), przysięga (brak ruchu), składanie życzeń (dużo ruchu) i taniec (dużo ruchu). Ta technika filmowa wymaga użycia samej kamery i nie skupia uwagi gości na Tobie. Jedyną kwestią jest zdecydowanie, czy chcesz ustabilizować obraz za pomocą statywu lub monopodu czy może wolisz nagrywać z ręki.

7. Użyj dźwięku, by nadać nagraniu nowy wymiar

Uchwycenie świetnego dźwięku nie musi być skomplikowane. Nie lubię używać dużych mikrofonów montowanych na kamerach — niepotrzebnie kierują uwagę w Twoją stronę i stresują nagrywane osoby. W przypadku ceremonii i przemów najlepiej stosować proste rozwiązania. Ja wkładam mały dyktafon Sony do kieszeni osoby, która będzie przemawiać, i przypinam jej mikrofon krawatowy. Takie rozwiązanie jest małe, proste i daje doskonałe rezultaty. Wykorzystaj inne podejście do dźwięku. Wsłuchaj się w różne dźwięki tła, takie jak wiatr, samochody na żwirowych podjazdach, śpiew ptaków czy ruch uliczny. Zamiast starać się je nagrywać, zapamiętaj je, a potem dodaj do nagrania z różnych stron internetowych z typowymi dźwiękami. Takie rozwiązanie kosztuje naprawdę niewiele, a dodatkowo pozwala zaoszczędzić 30 minut pracy. Zazwyczaj efekt końcowy brzmi o wiele lepiej niż dźwięki tła nagrywane ręcznie.

Dźwiękowiec

Gdy jednak chcę aby dźwięki naturalne były czyste, czytelne, i proporcjonalne dynamika do filmu, dobrze mieć operatora dźwięku. Dźwiękowiec zadba aby mikrofony były odpowiedniej czułości, kierunkowości, a przede wszystkim z dala od odgłosów pracującego kamerzysty czy fotografa. Poza tym może przemieszczać się niezależnie od kamery aby źródło dźwięku było jak najbliżej, i mocniejsze niż naturalne tło. Choćby aby nagrać chórek, skrzypaczkę, czy rozmowę ślubnych gości. Efekty nagrane przez dźwiękowca są dopracowane, przestrzenne, jak na przykład stukot kopyt powozu z Parą Młodą.

8. Opowiedz historię w kreatywny sposób

Umiejętność opowiadania wciągających historii jest ważna w celu doskonalenia swojego fachu. Zrób coś nietypowego — film nie musi być liniowy, nie musi więc mieć standardowego przebiegu od początku do końca. Wielu producentów wideo przeplata film urywkami z ceremonii i przemów, aby w ciekawy sposób przedstawić historię danego wydarzenia. Dodawaj urywki nagrań według własnego uznania. Spróbuj rozpocząć i zakończyć film tańcem. Możesz dodać też ujęcia z miejsca organizacji uroczystości lub wywiady z parą młodą przeprowadzone w dniu poprzednim. W tym przypadku nie obowiązują żadne ustalone zasady. Dobrym pomysłem jest też dodanie materiału dopasowanego do każdego mówcy. Jeśli na przykład pokazujesz ojca panny młodej opowiadającego o wnukach, możesz dodać do tego nagrania kilka ujęć z tymi wnukami. Jest to świetny sposób na przedstawianie widzom nowych postaci.

Detale, drugi plan

Uwielbiam uwzględniać w filmach różne przedmioty, które zachwycą przyszłe pokolenia. Pokazywanie nagłówków gazet, telefonów czy samochodów może wydawać się dziwne, ale dzięki temu za dwadzieścia lat nagranie z wesela będzie żywe i pełne charakteru. Postaraj się wraz z parą młodą wcielić w turystów odwiedzających wasz kraj po raz pierwszy. Gdy nagrywamy filmy w nowo poznawanych krajach, naszą uwagę przyciąga wyjątkowa architektura oraz otaczająca nas okolica. Nazywam to „teorią zdjęcia z kartki pocztowej”. Gdy jednak nagrywamy swój własny kraj, codzienne rzeczy umykają naszej uwadze. Szukaj piękna we wszystkim, co Cię otacza, i nagrywaj je w kreatywny sposób.

9. Myśl o swoim biznesie

Pamiętaj, że trafiają się inne możliwości zwiększania swoich przychodów przy jednoczesnym zapewnieniu, że wszyscy goście będą uczestniczyć w niezapomnianej uroczystości. Współczesne narzędzia do edycji bardzo ułatwiają szybkie kompilowanie urywków z nagrań, aby pokazać je parze młodej oraz gościom jeszcze w trakcie wesela. Możesz zaoferować swoim klientom możliwość zaktualizowania nagrań do standardu 4K lub nawet łącze do pobrania ich przez sieć dla rodziny i znajomych.

10. Nagrywaj również dla siebie

Nagrywaj wesela nie tylko dla pary młodej, ale również dla siebie. Brzmi dziwnie? Trochę tak, ale pamiętaj, że para młoda wybrała Cię, bo spodobały jej się Twoje dotychczasowe prace. Jeśli pracujesz z listą lub zastanawiasz się, czy masz wystarczająco dużo nagrań rodziny panny młodej, może to oznaczać, że Twoje filmy stają się nudne. Nie można namalować arcydzieła w kajdankach. Twoim celem powinno być skompilowanie własnych, dobrze skomponowanych oraz kreatywnych ujęć, które będą łatwe do edytowania. Nie martw się konkurencją. Jak mawiał Albert Einstein: „bądź głosem, a nie echem”. Jeśli potrzebujesz inspiracji, nie kopiuj stylu konkurencji z sąsiedniego miasta. Zamiast tego obejrzyj kilka kinowych filmów i wykorzystaj w swoich pracach podpatrzone techniki.

Materiały firmy Sony Broadcast filming tips better wedding videos  Sądzę że po tym artykule, lepiej zrozumiesz jak wyglada praca nad Twoim filmem, i że naprawdę warto mieć taka cenną pamiątkę na lata. Wiecej o walorach filmu ślubnego tutaj.