×

Tort ślubny

Tort weselny – style w Waszym guście

Jest wiele rodzajów architektury tortów, zdobień, smaków, znajdźcie coś wyjątkowego dla siebie w dobrych cukierniach. Doświadczeni cukiernicy dają Wam więcej swobody w wyborze tortu który będzie wyłącznie Waszym projektem. Pamiętajcie, wygląd tortu to tylko chwila  jego uroczystego wjazdu w świetle fajerwerków. Bardzo ulotny moment. Bo za kilka sekund w ruch pójdą cukiernicze noże i łyżki, rujnujące skrupulatnie projektowany tort. Dla tego dajcie chwilę filmowcowi ślubnemu na utrwalenie tej krótkiej chwili, i zrobienie pięknych ujęć tortu  razem z Parą Młodą do filmu ślubnego. Zobaczcie ten moment na filmach.

Tort polski

Tort polski, mało znany Parom Młodym, ale doskonale lokalnym cukiernikom, czerpiącym inspirację z pięknej polskiej tradycji i folkloru. Nie ma tu szczególnego wzoru na smak, choc zdarzają się po prostu elegancko przyozdobione sękacze. Tort polski wyróżnia się ozdobami ludowymi. Łowicz, Mazury, Zakopane, to najczęstsze skojarzenia gdy patrzymy na polski tort.

Tradycja ta oczywiście jest mało znana w miastach, ale gdy nawet w nich mieszkacie i planujecie wesele z dala od miasta, w pałacykach, w plenerze, w obiektach agroturystycznych, warto nawiązać do ludowych tradycji.

Bardzo często takie torty zamawiają pary gdzie jedno z młodych jest obcokrajowcem.

Tort babeczkowy

Coraz więcej Par Młodych decyduje się na zastąpienie tortu kolorowymi muffinami. Jest kilka powodów. Babeczki nie potrzebują krojenia i dzielenia tortu na porcje. Zwykle wymaga to angażowania obsługi sali weselnej. Przy babeczkach wszystko możecie robić sami. Babeczki są też trwałe. Nawet po kilkunastu godzinach wyglądają estetycznie. Można jak to bywa też z resztkami tortu – wręczyć je gościom do domu.  Para Młoda podająca gościom małe babeczki zamiast odkrojonego kawałka tortu, to obrazek coraz częściej widywany na nowoczesnych weselach.

Babeczki zamiast tortu weselnego – same zalety!
  • babeczki nie ulegają zniszczeniu tak, jak pokrojony tort
  • po weselu łatwo podzielić pomiędzy gości te, które zostały
  • łatwiej obliczyć ilość sztuk przypadających na jednego gościa, niż obliczyć ilość kawałków tortu. Tym samym – niezjedzonych babeczek po weselu będzie mniej, niż zmarnowanego tortu!
  • nawet w czasie upału babeczki nie zepsują się!

Aby zachować element tradycji, na szczyt patery można położyć mały torcik dobrany do kolorystyki babeczek. Kolor muffinek powinien być dopasowany do dodatków panny młodej i wystroju sali weselnej. Zobaczcie propozycje „babeczkowych tortów” w bieli, błękicie, różu, fiolecie, zieleni, brązie, a także wielokolorowe, w groszki i ozdobione żywymi kwiatami. Niektóre wyglądają jak słodkie, małe dzieła sztuki!

Tort rustykalny – naked cake

Pasuje dla ślubów plenerowych, na łonie przyrody, dla sali w stylu wiejskim, ludowym. Jeżeli nie lubicie sztywnych imprez w krawatach, a marzycie o ślubie nieformalnym i na luzie, albo jesteście Eko, je romantykami i uwielbiacie przebywać na łonie przyrody w otoczeniu kwiatów, śpiewów ptaków z wiatrem we włosach, to na pewno wybierzecie ten styl.

Nagie torty nie zawierają wierzchniej warstwy kremu, a udekorowane są zazwyczaj świeżymi kwiatami i owocami. Najlepiej jest je dekorować tymi owocami, na które jest w danym momencie sezon – czerwiec i lipiec: truskawki, porzeczki i peonie, sierpień i wrzesień: maliny, borówki i jeżyny. Na jesień dobrze sprawdzą się winogrona, figi i śliwki.

Minimalizm w cukiernictwie – to gołe torty (naked cakes), przy wyglądzie niedokremowania takie torty muszą być idealne równe dla wzroku (w przypadku tortów klasycznych nierówności i niedoskonałości można ukryć ostatnią warstwą kremu albo lukru).

Dekoracje stworzone przez przyrodę – to owoce które lubicie, truskawki, czereśnie, borówki…zależy od sezonu na te owoce. Kwiaty – ten styl najlepiej podkreślają polne kwiaty np. stokrotki, albo gipsofilia, która często jest dodawana do bukietów tego stylu, a mogą być i słoneczniki na ślub we wrześniu..

Główne kolory  stylu rustykalnego to: nude, brąz jasny (kolor słomy) i ciemny (kora drzewa), szaro-brązowy, błękit nieba i zieleń trawy. Kolory dodatkowe to kolory kwiatów (bukiet panny młodej, kwiaty używane dla ślubnego wystroju).

Tort boho, kwiaty, szyszki, liście, kora

Motyw roślinny to jeden z najczęściej wybieranych w stylu boho, z racji nawiązania do naturalności, świata przyrody, a na dodatek łatwo połączyć lub skontrastować tego typu dekorację tortu z kwiatami na sali lub w bukiecie.

Jeśli do tej pory myśleliście, że połączenie kwiatów, wzoru kory drzewa i biszkoptu przekładanego śmietaną to ślubny kicz, to byliście w wielkim błędzie. Wszystkie te rzeczy można bezproblemowo ze sobą łączyć lub kontrastować na zasadzie odmienności każdego z pięter tortu. Cała kompozycja zależy tylko i wyłącznie od młodej pary.

Fauna i flora od wieków kojarzone są z powiewem świeżości i harmonią, swoje miejsce odnalazły w tortach boho, gdzie zastąpiły ozdoby wykonane z masy cukrowej.  Wzór roślinny to jeden z najnowszych krzyków mody – zauważymy go wszędzie. Całkiem niedawno podbił nasze serca na pokazach mody, a jego pojawienie się w dodatkach było tylko kwestią czasu. Warto wykorzystać popularne ostatnimi czasy  zamiłowanie do natury i zaprojektować bardzo trendy tort, przy jednoczesnym zachowaniu unikatowego stylu boho.