×

Ile kosztuje film ślub i wesele

Uchwycić w kadrze magiczne chwile. Ile kosztuje realizacja filmu ze ślubu i wesela?

Szukając kamerzysty spotkacie się w wieloma się z wieloma zaskakującymi pomysłami na film ślubny, zróżnicowanymi technikami jego wykonania, cenami, oraz coraz to nowszym sprzętem, który usprawnia przygotowanie nagrania i uatrakcyjnia jego efekt końcowy. Co warto wiedzieć, zanim wybierzecie się na poszukiwania odpowiedniego dla was filmowca i ile kosztuje jego praca? Zebrałem kilka informacji  od zaprzyjaźnionych filmowców, których uważam za guru, i  o ich propozycjach cenowych.

auto do slubu warszawa film

Typy filmów ze ślubu wesela dzielicie najczęściej ze względu na czas ich trwania.

 

 

Podziękowania dla Rodziców

Plener

ślubny/narzeczeński – ujęcia pary młodej np. na tle rodzinnego miasta, opowiadające historię ich związku lub realizujące konkretny fabularny scenariusz. Filmowanie aparatami cyfrowymi, kamerami na tzw. kranie (wysięgniku) czy ujęcia z lotu ptaka nagrane dronem mogą doskonale urozmaicić wasz ślubny film. Zdjęcia te możecie wykonać podczas wesela lub umówić się z ekipą w inny dzień.

Film

weselny nie musi składać się wyłącznie z elementów, które spotkamy w standardowym nagraniu tego typu, czyli z ujęć nakręconych w trakcie przygotowań, ceremonii zaślubin i podczas przyjęcia. Dużo ciekawsze są materiały wzbogacone o jakieś niezwykłe i twórcze pomysły.

Lipdub – Karaoke live

Jeśli jeszcze nie słyszeliście o filmach, w których uczestnicy poruszają ustami do puszczanej w tle piosenki, koniecznie zapoznajcie się z dostępnymi w internecie filmami weselnymi zrealizowanymi w tej konwencji. To niezawodny sposób na wyśmienitą zabawę oraz integrację gości weselnych.

Trailer ślubny

krótka, kilkuminutowa zajawka właściwego filmu ślubnego, coming soon, zawierająca wybrane smaczki z przyjęcia i uroczystości.

Zaproszenie na ślub, podziękowanie dla rodziców – nowoczesne opcje dla pary młodej idącej z duchem czasu. Podziękowanie dla rodziców w formie np. wywiadów z nowożeńcami to niezwykle osobista i wzruszająca forma prezentu dla rodziców.

 

Kreatywność

Film weselny nie musi składać się wyłącznie z elementów, które spotkamy w standardowym nagraniu tego typu, czyli z ujęć nakręconych w trakcie przygotowań, ceremonii zaślubin i podczas przyjęcia. Dużo ciekawsze są materiały wzbogacone o jakieś niezwykłe i twórcze pomysły.

Plener ślubny/narzeczeński – ujęcia pary młodej np. na tle rodzinnego miasta, opowiadające historię ich związku lub realizujące konkretny fabularny scenariusz. Filmowanie aparatami cyfrowymi, kamerami na tzw. kranie (wysięgniku) czy ujęcia z lotu ptaka nagrane dronem mogą doskonale urozmaicić wasz ślubny film. Zdjęcia te możecie wykonać podczas wesela lub umówić się z ekipą w inny dzień.

Pułapka niskich cen

Zwróćcie uwagę, że niskie ceny, oprócz jakości, dotyczą jedynie okrojonego reportażu ślubnego, i ew. pierwszego tańca. To cena na zachętę, potem trzeba dopłacić. Dla tego oferuję wam realizacje filmu ślubnego w realnych cenach, bez ukrytych kosztów, finalną cenę, jak też możliwość skorzystania z promocji na plener ślubny na 2020 rok.

Ceny filmów ślubnych

Nie będę tu  wspominał o ofertach za 1200 – 1500 zł. Choć na początku swojej ślubnej kariery miałem podobne ceny.

Standardowy film o długości ok. 2 godziny od przygotowań dom końca oczepin  to kwota od 2000 do 2900 PLN, dopłata za kolejną godzinę filmowania  to 50m – 100 zł. za kolejny dzień np. poprawiny to ok. 700 – 1000 PLN.

– reportaż do 60 minut, nagrywany bezlusterkowcasmi, to cena nawet do 5000 PLN;
– krótka relacja z wesela, filmowana lustrzankami – do 3000 PLN. Plener ślubny w inny dzień niż wesele to kwestia dopłaty od 1500 do 3000 PLN. Cena zależy m.in. od liczby lokalizacji, w których klip będzie nagrywany.

Teledysk.

Najbardziej atrakcyjną opcją jest teledysk ślubny, czyli relacja trwająca ok. 5–10 minut, zawierająca najważniejsze elementy ślubu i wesela z podłożoną linią melodyczną lub konkretną piosenką, np. z pierwszego tańca. Do tego filmu dokładam zawsze 90 minutowy reportaż.

Reportaż.

Najczęściej wybierany film przez parę Młodą, film około 90 minut to obecnie najpopularniejsza wersja wśród nowożeńców. Zmontowany w ciekawy sposób film, prezentujący wyselekcjonowane momenty z trwającego kilka długich godzin wesela. Reportaż taki ogląda się z przyjemnością, która nie jest zakłócona koniecznością przewijania. Minusami są dłuższy czas oczekiwania na gotowy materiał oraz wyższa cena. Taki film wymaga dłuższej edycji, bardziej wytężonej pracy nad każdym ujęciem, nawet jezeli trwa sekundy. Taki film ma ,,to coś,, a jest jednocześnie ponadczasowy.

Umowa z kamerzystą.

Jakie zapisy powinien zawierać taki dokument? Dla bezpieczeństwa oraz świętego spokoju warto zawrzeć w nim nawet najdrobniejsze szczegóły. Nie jestem prawnikiem, moja umowa jest prosta, przejrzysta i opiera się o najważniejszych zapisach dotyczących waszego ślubnego filmu, i jasnych konkretnych warunkach współpracy z fotografem, zespołem, salą weselną.

Co mam w umowie?
Informacje te są przetwarzane zgodnie z RODO,  wyłącznie do realizacji zlecenia ślubnego.
Jest też ważny zapis że potwierdzacie pisemnie emailem na miesiąc przed ślubem wszystkie informacje, oraz zapoznaliście się z poradami jak najlepiej zaprezentować się na filmie.

https://this-moment.eu/przed-kamera/

Tasiemiec.

Nagranie trwające 3- 4 godziny to tradycyjny i najprostszy do zrealizowania film ślubny, z długimi ujęciami, m.in. znane nam wszystkim kadry „przy kotlecie i rosole”. Jest  nużący. To również najtańsza opcja dostępna na rynku filmowców dysponujących ograniczonym zapleczem sprzętowym, inwencją,  i możliwościami edycji filmu. Nie realizuję takich filmów, moim standardem jest krótszy ale bogaty w ujęcia reportaż.

Współpraca z fotografem

Umowa z Waszej strony potwierdza też że fotograf będzie respektował warunki współpracy. Najważniejsze: nie wchodzenie w kadr w czasie przysięgi i zakładania obrączek, oraz stosowny strój – w przeciwnym przypadku przysługuje mi rozwiązanie umowy, nie współpracuję z amatorami, artystami najważniejszymi na świecie, oraz dresiarzami w trampkach. Dla bezpieczeństwa sprzętu zapewniacie też że zespół lub DJ nie będzie stosował laserów w czasie filmowania które mogą uszkodzić czułe matryce moich aparatów i kamer.

Ważna informacja dla Was, jeśli fotograf wejdzie w kadr w czasie przysięgi, czy zakładania obrączek, nie będę krzyczał na niego w czasie ceremonii bo to kościół, po prostu dostaniecie film z jego tyłkiem, lub ujęcia zastępcze. ZAWSZE informuje fotografa o swoim scenariuszu, rozstawieniu kamer. Jeśli nie umie się do niego dostosować, i jest w amoku w czasie ceremonii, to naprawdę warto zawczasu zmienić amatora na profesjonalistę, niż rozwalić sobie i film i zdjęcia ślubne.

Czas filmowania

– Zakres godzinowy nagrywania reportażu, np. od 10.00 do 1.00 i czas trwania zmontowanego filmu. Zazwyczaj łączy się to z wybranym pakietem oraz ceną całości realizacji; liczba kamerzystów – przy więcej niż jednej osobie cena wzrasta;
– dookreślenie, jakim sprzętem film będzie nagrywany – lustrzankami czy kamerą, wyszczególnienie dodatkowych akcesoriów, np. mikrofonów, stabilizatorów obrazu czy slidera;
– dodatkowe opcje, np. plener ślubny (z adnotacją, kiedy będzie nagrywany: w dniu ślubu czy w innym terminie); Tutaj możemy to ustalić słowie lub aneksem stosownie do możliwości, kosztów dojazdu i wstępu na teren zdjęć,  pogody, miejsca w którym zrobimy teledysk.

Finalizacja umowy – odbiór filmu

– nośnik, na którym film będzie zapisany, np. płyty DVD lub pendrive, ważna jest także notka o zachowaniu przez określony czas pliku w archiwum firmy z możliwością wykonania jego kopii oraz informacja o możliwości wykonania poprawek do gotowego filmu, za niewielka opłatą wliczam to w koszt filmu. Jeśli nie chcecie dodatkowych kosztów, liczycie każda złotówkę, przynieście swój dysk do skopiowania oryginałów i projektu filmu.
– koszt dojazdu operatora oraz ewentualna adnotacja o zakwaterowaniu jeśli ślub jest daleko;

– data odbioru gotowego filmu, w mojej ofercie jest to 2-3  do 3 miesięcy od daty ślubu; wtedy też płacicie za film
– na prośbę kamerzysty czasami zawierana jest także informacja o pozwoleniu na udostępnianie filmu potencjalnym klientom w celu zaprezentowania jego twórczości. Tutaj przyjmujecie uczciwość kamerzysty ze nie będzie nadużywał tego prawa, lub sprawdzacie co che udostępnić. Bardzo często Pary Młode chcą aby kamerzysta przed oddaniem filmu umieścił comming soon z Waszego ślubu i wesela, którym pochwalicie się wszystkim gościom weselnym.