×

Welon czy wianek?

Wybór jak zwykle w modzie ślubnej wielki, a w dodatku obwarowany tradycją i przesądami. Spotkałam się z opinią, że mając dzieci przed ślubem nie ubiera się w dniu ślubu welonu, bo to symbol czystości. Inny przesąd to że welon nie może się odczepić i upaść na ziemię. Jednak czym była by glowa Panny Młodej bez tego pięknego elemntu stroju?

Ślub wianek welon

Welon może i jest symbolem, ale niewątpliwie tak pięknie wygląda na głowie Panny Młodej, że nie warto rezygnować. Tradycja może się kiedyś zmienić i będziecie żałować. Dzisiaj spotykam Panny Młode często z wiankami, albo bardzo ,,nowoczesnymi,, welonami, krótkimi, które nie ciągna się po ziemi, a delikatnie podkreślają strój Panny Młode.

Wybór welonu moze w pewnien sposób uprościc wybór sukni ślubnej, która jakby trochę za nas decyduje jaki do niej pasuje rodzaj welonu. Ale nie koniecznie, czesto Panny Młode stawiają na kwiaty wpięte we włosy, eleganckie tiary, woalki czy efektowne spinki. Niegdyś  to jednak welon był nieodłączną częścią kreacji panny młodej.

Symbolika welonu – dlaczego go nosimy?

Od stuleci kobiety wpinają w dniu ślubu welon we włosy. Jego symbolika jednak zmieniała się na przestrzeni lat, ewoluował również jego wygląd i styl. Kilka wieków temu uważano, że welon chroni pannę młodą przed złymi demonami.

Obecnie uważa się, że welon jest symbolem czystości panny młodej. Współcześnie wiele kobiet traktuje welon jako efektowny dodatek i nie zastanawia się nad jego znaczeniem.

Welon ślubny – jak go wybrać?

Okazuje się, że wybór welonu ślubnego wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Należy go dopasować do sukni ślubnej, pozostałych dodatków oraz stylu, w którym urządzamy wesele.

Na przykład długi welon nie sprawdzi się w momencie, gdy wybrana sukienka ma duży dekolt na plecach – zostanie on całkowicie zasłonięty, a nie na takim efekcie nam zależy.

Duże znaczenie w wyborze welonu ma również sylwetka panny młodej, chociaż nie powinien to być główny wyznacznik przy wyborze tego ślubnego

Welon ślubny – jakie są rodzaje?

Na rynku jest obecnie wiele rodzajów welonów, być może dlatego tak trudno jest się zdecydować, na który postawić.

Poniżej kilka przykładów:

welony szyte z koronki
welony szyte z szyfonu
welony szyte z tiulu
welony z kryształkami
welony gładkie
welony proste
welony asymetryczne

Długość welonu ślubnego.

welony krótkie – często zasłaniają jedynie twarz, pasują do stylizacji w stylu lat 60. lub rozkloszowanych sukienek.
welony średniej długości – pasują do większości stylizacji oraz wysmuklają sylwetkę.
welony półdługie – idealnie sprawdzają się do klasycznych stylizacji, pasują niemal każdej kobiecie.
welony długie – sięgają do bioder, komponują się z większością sukienek, nie sprawdzą się jedynie przy dekoltach na plecach.
welony sięgające podłogi – taki welon jedynie lekko muska ziemię, jest polecany wysokim kobietom.
welon “katedralny” – taki welon ciągnie się po ziemi za panną młodą, przypomina nieco welony, które kojarzą się z królewskimi ślubami.
welon “hiszpański”  – to charakterystyczny typ welonu, ozdobiony koronką, okala ona brzegi materiału.

Welon ślubny – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Welon ślubny nie powinien być kupowany w ciemno, a wcześniej przymierzony. Co więcej, kolor powinien być dopasowany do koloru wybranej sukienki i jej kroju.

To najważniejsze kryteria. Panna młoda powinna się czuć w welonie swobodnie, nie powinien on krępować jej ruchów.

Welon ślubny – cena
Ceny welonów różnią w zależności długości, materiału czy zdobień. Ceny wahają się w przedziale 49-100 złotych. Za długi welon trzeba zapłacić ponad 100 złotych.

Cena wzrasta, jeśli decydujemy się na efektowne dodatki – w tym kryształki lub cekiny.

WIANKI

Jeśli mamy wesele w stylu który akcentuje kwiaty, bardzo ładnie z tym wystrojem komponuje się wianek. Wianki i wieńce mogą być ozdobą drzwi domu Panny Młodej, auta ślubnego, krzesełek w kościele, stołu weselnego Pary Młodej. Bardzo praktyczny jest wianek jeśli Panna Młoda ma druhenki, wtedy i ona i druhenki mogą miec na głowie wianki. Również dziewczynki które sa gosćmi Waszego ślubu mogą załozyc wianki, jest to niesamowicie piękne, i podkreślające styl Waszego dnia.

Czy wiecie że wianek można połączyć z welonem?