Gdy wybierasz wymarzoną suknię ślubną, kieruj sie przedewszystkim dwiema najważniejszymi zasadami.
Jedną z nich jest Twoja figura. W zależności od tego, jaki jest Twój typ sylwetki, taki fason sukni powinnaś do niej dobrać. Dzięki temu podkreślisz walory sylwetki, a  niedoskonałości zostaną dyskretnie ukryte.

Drugą zasadą powinien być wybór odpowiedniego odcienia sukni, który podkreśli Twoją cerę, oczy oraz odcień oczu. Znamy typy urody: wiosna, lato, jesień oraz zima.

A może dwie suknie, jedna na ślub a druga na wesele? Suknia w której idziesz do kościoła może ograniczać Parę Młodą w pierwszym tańcu. Wynika to z jej konstrukcji, szczególnie dotyczy to sukien które są wyposażone w koła – druty  modelujące dół sukni.

Zanim więc przekroszczysz progi salonów  w poszukiwaniu swojej wymarzonej sukni, przeczytaj kilka moich porad. Nie są one może tak fachowe jak u doradców w salonach, ale zawsze ułatwi Ci podjęcie decyzji.

Figura

Historia oznaczeń sukien ślubnych

Francuski kostiumograf filmowy i projektant mody, najbardziej znany jako założyciel jednego z największych domów mody, Christian Dior, podzielił damską sylwetkę literami na  5 rodzajów. Dior był mistrzem kreowania kształtów i podkreślania sylwetek; jego kreacje stworzone były głównie z perkalu wykorzystywał on podszycia na biodrach, dopasowane gorsety podkreślające mocno talię osy, a także halki, które sprawiały, że jego suknie jeszcze bardziej kształtowały sylwetki modelek. Dla tego jego styl idealnie pasuje do slubnej mody.

Litera A

gruszka – ten typ figury jest charakterystyczny dla kobiet ze szczupłą talią, małym biustem oraz szerokimi biodrami. Musisz wyrównać proporcje Twojej sylwetki, czyli poszerzyć jej górne partie i odwrócić uwagę od dolnych.  Dlatego unikaj fasonów opinających biodra, sukien ślubnych z baskinkami i tych, które mają drapowania w okolicy bioder.

Nie trudno się więc domyślić, że idealnie sprawdzi się w przypadku kobiet, których figura przywodzi na myśl literę A. Oprócz tego suknią w tym kroju mogą zainteresować się również kobiety o sylwetce H. Suknia w kroju litery A doskonale podkreśla talię oraz maskuje masywne uda. Składa się z obcisłej góry oraz rozkloszowanego dołu. Mogą ja nosić zarówno szczupłe, jak i pulchniejsze kobiety.

Dół sukienki powinien maskować masywne uda, i idealnie nadaje się do tego szeroki dół  rozszerzany halką lub kołem. W sylwetce tej warto podkreślić talię oraz szczupłe plecy.

Litera H

(jabłko) – to, co charakterystyczne dla tego typu figury, to obfity biust, krągłe biodra oraz odstający brzuszek. Suknia dla kobiety, która posiada tego rodzaj figury, ma dwa zadanie. Pierwszym z nich jest maskowanie bioder oraz brzucha, z kolei drugim jest podkreślenie biustu, który jest największym atutem sylwetki.

Litera X

(klepsydra) – ideał większości kobiet. Wyróżnia się idealną proporcją bioder, ramion oraz biustu. Wyznacznikiem jest tu również talia osy. W tym przypadku praktycznie każda suknia ślubna będzie leżeć idealnie, dlatego bardziej niż typ sylwetki, znaczenie ma tu wzrost oraz uroda Pani Młodej.

Litera Y

(kielich) – jej cechą charakterystyczną są szerokie ramiona, które są nieproporcjonalne do bioder. Pani Młoda powinna zdecydować się na szerszy dół sukienki, który zniweluje tę różnicę. Lepiej unikać również odkrytych ramion, a zdecydować się na zabudowaną górę.

Litera I

(linijka) – to typ, który jest najbardziej zbliżony do sylwetki męskiej. Drobny biust, nieznacznie odznaczająca się talia – to wyróżniki tej filigranowej budowy ciała. Suknia ślubna, która odniesie sukces w typ przypadku, powinna podkreślać szczupłe partie ciała – plecy, ramiona, natomiast optycznie powiększać te, które warto podkreślić – m.in. biust.

Fason

Fason sukni ślubnej

Jeśli typ sylwetki został określony, pora na drugi krok, jakim jest wybór odpowiedniego fasonu sukni ślubnej. Oczywiście, moda stale się zmienia i w każdym sezonie pojawiają się nowe trendy, niemniej jednak warto trzymać się wcześniej ustalonego schematu. Dzięki temu będziesz kierować się rozsądkiem, a nie sercem, co w przypadku wyglądu ma ogromne znaczenie.

Empire

jej charakterystycznym elementem jest górna część odcięta zaraz pod biustem i lekko spuszczony dół. Z racji tego, że empire optycznie wydłuża sylwetkę, jest polecany niskim kobietom, które nie chcą, by suknia je przytłoczyła. Z kolei wysokie dziewczyny muszą uważać na ten fason, zwłaszcza jeśli ich partner jest niewiele wyższy – wtedy może dojść do sytuacji, w której Pani Młoda będzie wydawać się wyższa. Empire to strzał w dziesiątkę dla wszystkich sylwetek typu jabłko, jak również dla przyszłych mam – zamaskowany brzuszek i podkreślony biust sprawdzi się idealnie w obu przypadkach.

Syrenka

jeden z najbardziej wymagających fasonów. Idealnie dopasowana do sylwetki, rozszerza się dopiero w okolicy kolan. Bezlitośnie podkreśli każdą niedoskonałość sylwetki, zwłaszcza w okolicach brzucha, bioder i ud. Dlatego powinny jej unikać kobiety posiadające figurę typu jabłko. Natomiast klepsydry niech nie zastanawiają się ani przez moment – ta suknia została stworzona dla nich!

Princessa

suknia dla prawdziwej księżniczki! Jeden z najbardziej łaskawych fasonów. Maskuje brzuszek, uda oraz wyszczupla ramiona. Wyróżnia ją dopasowany gorset oraz rozkloszowany, tiulowy dół. Praktycznie każda kobieta będzie się w niej świetnie prezentować, jednak niskie dziewczyny muszą uważać, żeby w niej nie „utonąć”.

Prosta
jak sama nazwa wskazuje, jej wyznacznikiem jest prostota, brak rozszerzeń oraz charakterystycznego kształtu. Świetnie sprawdzi się na sylwetce typu klepsydra oraz kielich. Linijki powinny jej jednak bezwzględnie unikać – podkreśli brak biustu oraz wcięcia w talii.

Kolor

Kolor sukni ślubnej

Typ sylwetki i fason sukni ślubnej to jedno. Drugą kwestią jest kolor sukni ślubnej. Już dawno minęły czasy, kiedy do wyboru była jedynie biel. Dziś można wybierać pomiędzy różnymi odcieniami nie tylko bieli, ale również beżu, szarości, czy pudrowego różu. Warto oprócz aspektu wizualnego wziąć również pod uwagę urodę Panny Młodej.

Kobiety można podzielić na te o ciepłej i chłodnej urodzie. Oprócz tego dzieli się je również na 4 grupy, które nawiązują do pór roku. I tak można wyróżnić kobiety o urodzie wiosny, lata, jesieni oraz zimy.

Wiosna

Ciepły odcień cery, jasnobrązowe, zielone lub niebieskie oczy oraz blond albo brązowe włosy z refleksami rudego to cechy wskazujące na typ urody wiosna. Polecane kolory sukien ślubnych dla wiosen to: szampan, latte, perła oraz pudrowy róż. Klasyczna, zimna biel przyćmi tę urodę.

Lato

Jasna, oliwkowa cera, piegi i zaczerwieniona skóra to wyróżnik urody typu lato. Do tego dochodzą oczy w kolorze brązowym lub niebieskim oraz blond, popielate lub brązowe włosy o chłodnym odcieniu. Kobiety lata również powinny unikać bieli. Poleca się im za to odcienie écru, kości słoniowej oraz diamond white.

Jesień

Najłatwiej jest rozpoznać kobiety o urodzie jesieni. Tutaj na pierwszy plan wysuwają się oczywiście rude lub kasztanowe włosy. Brzoskwiniowa cera jest okraszona piegami, a oczy są zielone, brązowe lub bursztynowe. Tutaj doskonale sprawdzą się odcienie szampana, kości słoniowej, wanilii, brzoskwini, a także écru.

 

Zima

Najzimniejszym typem urody, jest zima, określana często jako Królewna Śnieżka. Kobiety, które są zimą, posiadają jasną, porcelanową cerę oraz wyraźne niebieskie lub zielone oczy, oraz chłodne brązowe, lub czarne włosy. Tylko temu typowi urody pasuje klasyczna, chłodna biel. Oprócz tego świetnie komponować się z porcelanową cerą będzie odcień diamond white oraz pudrowy róż.

Wybór sukni ślubnej jest bardzo ważną kwestią. Każda Panna Młoda pragnie wyglądać wyjątkowo. Dlatego, zanim udasz się do wybranego salonu, określ typ swojej figury oraz urody, a potem sprawdź poszczególne fasony sukien, które podkreślą Twojej atuty, a zamaskują mankamenty.

Dwie suknie

Kiedy włożyć suknię ślubną na zmianę

Jeden ze zwyczajów to zmiana sukni ślubnej po północy,  na przykład po oczepinach. Nie jest to jednak żelazną zasadą. Swoją druga sukienkę możesz włożyć już na samym początku wesela, na przykład po obiedzie, przed pierwszym tańcem. Możesz też wówczas zmienić swoje obuwie ślubne na bardziej wygodne.

Suknia ślubna na zmianę dla wygody!

Znalezienie sukni, która będzie wyglądała pięknie podczas ceremonii ślubnej, a także nie przeszkodzi ci w swobodnej zabawie podczas wesela, nie jest łatwym zadaniem. Zazwyczaj trzeba iść na kompromis, wybrać jedno z dwóch. Pomocna jest tu druga suknia na zmianę. Bardziej przewiewna, wykonana z delikatniejszego materiału, lżejsza, bez koła… Taka, która nie będzie problematyczna podczas zabawy weselnej.

Druga suknia ślubna na wszelki wypadek

Istnieje duże ryzyko, że suknia panny młodej zostanie poplamiona podczas wesela, albo może się rozedrzeć. W takiej sytuacji warto mieć coś awaryjnego. Sukienkę, która zastąpi nasz pierwszy model. Chociaż nie planujemy zmiany naszej głównej kreacji, warto mieć coś w zapasie, aby wiedzieć, że istnieje jakieś zabezpieczenie.

Druga suknia ślubna dla tradycji

Na zachodzie i w USA jest to bardziej popularne, ale u nas też zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Chodzi tu o wzięcie ślubu w sukni ślubnej swojej mamy, babci. To bardzo ciekawa tradycja, jednak nie zawsze przypada do gustu wszystkim pannom młodym. I tu z pomocą przychodzi rozwiązanie dwóch sukien ślubnych. Tę rodzinną, przekazywaną z pokolenia na pokolenie, można włożyć do kościoła. A później przebrać się we własną suknię ślubną.

Druga suknia ślubna dla lepszego efektu

Druga suknia ślubna to też alternatywa dla tych narzeczonych, które nie są zdecydowane na jedną konkretną suknię. To też pomysł dla kobiet, które chcą jeszcze bardziej zachwycić wszystkich swoimi stylizacjami. Taka panna młoda może wystąpić najpierw w pięknej białej sukni ślubnej, a na przykład po kolacji przebrać się w efektowną kreację w kolorze pudrowego różu.

Suknia ślubna na zmianę – czyli jaka?

Jeżeli chodzi o zmianę sukni ślubnej na inną, to można wybrać różne opcje. Warto, aby ta druga sukienka również była na tyle efektowana, aby też podkreślała, że kobieta, która ją włożyła jest najważniejsza podczas tego wieczoru. Dobrym rozwiązaniem jest krótka sukienka princeska lub długa wieczorowa suknia w kolorze innym niż suknia ślubna. Pewnym pomysłem jest też włożenie drugiej białej sukni ślubnej, ale w zupełnie innym stylu.

W kościele nie wypada mieć na sobie kreacji z odkrytymi ramionami i głębokim dekoltem. Dlatego wybiera się kreacje bardziej zabudowane, lub dobiera się na przykład bolerko. Podczas wesela również nie należy przekraczać granicy dobrego smaku, ale można sobie już pozwolić na większą dowolność. Suknia z odkrytymi plecami – dlaczego nie!