Jeśli przeczytacie ślubne porady które zebrałem w tym artykule do samego końca, możecie być pewni ze wasz ślub i wesele będą jak z marzeń. Oczywiście nie da się przewidzieć i zaplanować wszystkiego. Jednak gdy będziecie pamiętać o kilku zasadach, wasz film ze slubu i wesela, jak też fotografie będą idealne.
Przed kamerą – Ślubne porady
PLAN ŚLUBU I WESELA
Dobrym zwyczajem jest przekazanie kamerzyście szczegółowego harmonogramu Waszej ceremonii zaślubin. Przekażcie też informacje takie jak: ile gości, auto do ślubu, oprawa muzyczna w kościele, niespodzianki przygotowane przez księdza, choreografia pierwszego tańca, wybrane zabawy oczepinowe. Dzięki temu filmowiec dobierze i skonfiguruje najlepszy dla danej chwili sprzęt.

GESTY
Zawsze bądźcie uśmiechnięci. Obrazu filmowego nie da się retuszować. Jeśli macie zaschnięte z emocji usta, nie oblizujcie się. Nie poprawiajcie ciągle spadających z nosa okularów, nie luzujcie bez przerwy muchy czy krawata, nie poprawiajcie umocowania welonu. Lepiej wczesniej się na spokojnie wyszykować, i sprawdzić.

PRZYGOTOWANIA W DOMU
Świeżość i idealny porządek w pokoju gdzie będą przygotowania i błogosławieństwo jest podstawą. Zbędne przedmioty, torby po strojach ślubnych, telefony na ładowarkach, porzucone kapcie, nie stanowią dobrej scenografii. Wyobraźcie sobie Wasz dom i wnętrze okiem kamery, a nawet zróbcie zdjęcie i obejrzyjcie je. W małych pokojach więcej miejsca na błogosławieństwo można zrobić wynosząc niepotrzebne krzesła, stół. Jasne kwiaty doskonale przyozdobią pokój.
PRZYJAZD DO KOŚCIOŁA
Wysiądźcie z auta dopiero wtedy gdy zohbaczycie gotowośc do zdjęć kamerzysty i fotografa. Pierwszy z auta wysiada swiadek i otwiera drzwi Panu Młodemu. Robi to tak aby go nie zasłaniać, tak kak kierowca otwiera duplomacie. Nastepnie Pan Młody otwiera drzwi Pannie Mlodej. Tutaj też Pan Młody powinien tak stanąć gdy wysiada Pani Młoda aby jej nie zasłaniac, żeby w kamerze nie było widać jego plecó

JAK KAMERZYSTA I FOTOGRAF MAJĄ ZACHOWYWAĆ SIE W KOŚCIELE
Wasze zaślubiny są doniosłą chwilą, to przeżywanie sakramentalnego ślubu małżeństwa, liturgia eucharystii wymagająca wewnętrznego skupienia. Kamerzysta i fotograf muszą przestrzegać reguł wyłuszczonych przez Episkopat, wydział do spraw mediów. Nie mogą przeszkadzać, hałasować, rozpraszać uwagi, zasłaniać Pary Młodej gościom. Proboszcz może odmówić fotografowi wykonania reportażu ceremonii w przypadku niestosownego ubioru, wchodzenia na prezbiterium, stosowania lamp błyskowych. Tekst rozporządzenia.
Dotyczy to również rodziny Młodych, która w dobrej wierze pragną uwiecznić Wasze Zaślubiny, amatorskimi aparatami czy smartfonami. Z doświadczenia wiem że nie warto ryzykować, ich prace idą zwykle w niepamięć, a niepotrzebnie wchodzą w kadr. Dla tego powierzcie swój film ślubny i fotografie profesjonalistom.
IDZIEMY DO OŁTARZA
Poproście świadków aby zamknęli drzwi do koscioła jak już wszyscy goscie wejdą. Światło dzienne wpadające do ciemnego wnętrza będzie złym tłem dla filmu i fotografii, może przeswietlić kadr. Nie będzie widać waszych twarzy.
Idźcie do ołtarza powoli, w odległości kilku metrów od księdza. Inaczej ksiądz Was całkiem zasłoni. Nie będzie zupełnie widać np. dzieci niosacych opbrączki. A przecież chodzi o to aby pokazać Was w drodze do ołtarza.
CHWILA PRZYSIĘGI
Nie stójcie plecami do gości, filmowca i kamerzysty. Stójcie zwróceni ku sobie, jeszcze zanim oto poprosi was ksiądz. Jeśli będąziecie zwróceni do księdza, kamera nie uchwyci waszych twarzy. Wypowiadajcie słowa przysięgi głośno, dyż nie zawsze mikrofon trzymany przez księdza jest dobrze ustawiony blisko ust. Jeśli Panna Młoda ma opadający na twarz welon trzeba go odgarnąć aby było ja widac w czasie przysięgi.
JAK DOBRZE ZAŁOŻYĆ OBRĄCZKI
Założenie sobie obrączej jest trudne. Dłonie drżą, często obrączka nie wchodzi na palec. Dla tego trzeba ten manewr przećwiczyć.
Podstawowa rzecz, jesli obrączki sa dobrze spasowane, trzeba pokryć je wewnątrz delikatną warstewka kremu. Dobrze jest zamówic luźniejsze obrączki. Lepiej je założyć na palec, a z wiekiem nasze palce moga nieco grubieć.
Ćwiczenie przed lustrem pokaże Wam jak dobrze założyć obrączke aby można to było ująć w kamerze. Jeżeli będziecie widzieć obrączke w lustrze w czasie zakładania będzie ją widzieć także kamera i aparat. Nie zakładajcie obrączki od razu. W czasie gdy mówicie ,,przyjmij te obrączkę,,, trzymacie obrączkę przed palcem, dając chwilę nam na zrobienie dobrych ujęć. Dopiero po wypowiedzeniu calek kwestii nasuwacie spokojnie obrączki na palec.
Bukietem w czasie przysięgi opiekuje się Świadkowa, lub pozostawiasz go na klęczniku.
TUŻ PO PRZYSIĘDZE
Pięknym wspólnym gestem jest pokazanie wszystkim gościom Waszych dłoni z obrączkami, podniesionych i zbliżonych do siebie. Możecie zrobić to jeszcze na ołtarzu, gdy wszyscy dobrze Was widzą. Będzie to piękne uwieńczenie chwili zaślubin.
WYJŚCIE Z KOŚCIOŁA
Od ołtarza nie spieszczcie się, idźcie powoli, wtedy możemy wykonać stabilne ujęcia. PrZed samym wyjsciem zatrzymajcie się na chwilę, aby kamerzysta i fotograf ustawili się przed kosciołem na Wasze wyjście, i uchwycili wystrzał konfetti. Również ta chwila przed waszym wyjściem pozwoli nam ustawić aparaty i kamery do warunków oświetlenia zewnętrznego.
Jest jeszcze inny scenariusz wyjścia z kościoła. Idziecie do ołtarza do wyjścia, ale nie wychodzicie, pozwalając wyjść wszystkim gościom. Dopiero wtedy pojawiacie się w wyjściu z kościoła. Widzą to wtedy wszyscy goście, konfetti czy rzucanie pieniążkami jest bardziej spektakularne.
ZDJĘCIE GRUPOWE PRZED KOŚCIOŁEM
Odpowiednia chwila gdzie możemy zebrać wszystkich gości na schodach kościoła i zrobić im wspólne zdjęcie z Parą Młodą. W organizacji fotografowi pomagają świadkowie informujac gości aby się nie rozchodzili.
ŻYCZENIA
Najlepiej wychodzicie na zdjęciach i filmie gdy stoicie tyłem do kościoła, jest on wtedy dla Was tłem. Jeśli ślubujecie sobie jesienią czy zimą, dobrze jest uzgodnić z księdzem włączenie świateł zewnętrznych, lub innego oświetlenia, aby było jasno do filmowania. jesli nie jest to mozliwe, poinformujcie kamerzystę, wtedy bedzie miał ze sobą dodatkowe własne oświetlenie.
POGODA
Nie zawsze dopisuje nam pogoda. Życzenia pod parasolami, szczególnie jak mamy dużo gości moga skutkować porzadnym zmoknięciem ślubnych fryzur i strojów. jesli jest to ostatni ślub tego dnia, możecie poprosić księdza o zgodę na życzenia wewnątrz. Drugi sposób, to życzenia na sali weselnej, po pierwszym toaście.
PIERWSZA WSPÓLNA PODRÓŻ
Gdy jesteście juz w aucie, nie zamykajcie od razu drzwi, dajcie chwilę aby zrobic zdjęcie z Wami wewnątrz auta, tak aby było widać obrączki. Nie pędźcie autem ślubnym na salę, bo Was też obowiązują przepisy drogowe. Poza tym filmowiec i fotograf powinni przyjechać na salę pierwsi aby mieć chwilę na ujecia z dekoracji sali, i przywitac Was gdy przyjedziecie. Dobrze więc, gdy zatrzymacie się na kilka minut po drodze, abyśmy mogli sie wypakowac ze sprzetem, jak tez sami goście powinni dojechać na salę przed Wami, abyśmy mogli Was razem uroczyście przywitać.
PRZYWITANIE CHLEBEM I SOLĄ
Rodzice odruchowo stoja do przywitania Was chlebem i sola w samym wejściu. To taka tradycja. Ale uniemożliwia to wykonanie dobrych ujęć, przecisnięcie się do sali przed wami juz po poczestunku chlebem i solą. Poproście rodziców aby stanęli nie w samym wejściu ale dwa lub trzy metry dalej. Nie złamiecie tradycji, a filmowiec będzie miał więcej miejsca na zrobienie dobrych ujęć.
PIERWSZY TANIEC
Więcej o pierwszym tańcu znajdziecie w moim innym artykule.
REPERTUAR MUZYCZNY
Spóbujcie poprozmawiac z DJem, czy zespołem o repertuarze muzycznym. Pamiętajcie że około 1 wnocy kamerzysta i fotograf kończą pracę. Dobrze aby wszystki ciekawe zabawy weselne, przy których goscie się współnie bawią jak pociągi, makareny, lambady, YMCA, kankan, były w czasie pracy filmowca i fotografa.
GOŚCINNOŚĆ
Czy wiecie co moze zepsuć pierwszy taniec i zabawę weselna na parkiecie? Stolik dla obsługi. Dziękujemy oczywiście za gościnność. Ale gdy na parkiecie obsługa sali ustawiła dla nas stolik wtedy on wystąpi na filmie. Salatki, zimne przystawki, butelki po koli, marynarki na krzesłach, beda widoczne w czasie pierwszego tańca. Poproście obsługę sali o zrobienie dla nas miejsca w niewidocznym miejscu.
TORT
Pilnujcie obsługę sali, aby nie wjeżdżała z tortem na salę gdy Was na niej nie ma! Zdarzały sie takie sytuacje że Para Młoda znajdywla sie dopiero po wypaleniu fajerwerków. Zwykle rozmawiam o tym z zespołem, aby najpierw wywołał Pare Młodą, i potem zapowiedział tort. Ale nie zawsze zespół tego pilnuje gdzuie jest para młoda. Działa razem z obsługą sali z zaskoczenia, i to jest wielkiich błąd organizacyjny.
Dfruga ważna żecz aby goście tez byli na sali, szczegóonjie rodzice, chcrzesni, dziadkowie, swiadkowie, najwazniejsze osoby które będziecie tortem częstować. Jak bedziecie ich szukać za stołami z resztkami kotletów nie wygladą dobrze na filmie.
Poczestujcie tortem najpierw siebie, potem najblizsze dla Was osoby. Dalsze częstowanie gości mogą przejąć świadkowie.
Zupełnym nieporozumieniem jest wkazd tortu na wózku na którym razem z nim leży sterta talerzy. To równiez nie powinno miec miejsca. Talerze mogą wiechać później na osobnym wózku, lub być ukryte na uroczysty wjazd pod stolikiem.
BIESIADY
Nieodłączny element wesela po polsku. Jednak zwykle sa to współne śopiewy przy stole. Nie ma problemu jak zastawy są świerzo posprzątane, i nie ma brudnych talerzy. O tym powinien tez wiedziec zespół. W żadnym przypadku nie wolno zespołowi zrobić biesiad w czasie gdy goście jedzą.
Piosenki biesiadne najładniej wychodzą we wspólnej zabawie na parkiecie, gdy do elementu spiewu dochodzi taniec. Ambitne zespoły to potrafią. Film z biesiad śpiewanych na siedząco przy nieposprzątanych stołachi obiedzie, jest mało efektywny. Trzeba się nagimnastykować aby kamera nie złapała mlaskającej Cioci Krysi, i wstawionego wójka Wojtka polującego z nożem na schabowy.
OSTATNI TANIEC
Aby zbieranie na wózek nie było nudnym akcentem kończacym film, rozważcie ostatni taniec. Doskonale kończy on film jesli jeszcze raz zatańczycie wewnątrz kółeczka ze wszystkich gości, i pomachacie na konec przed kamerą.
Najnowsze komentarze