×

Ślub, wesele i … historia

Filmowanie - malowanie portertów

Ciekawa  historia opowiedziana przez poetę.

Ignacy Krasicki – Bajki

Dwaj portretów malarze słynęli przed laty:

Piotr dobry, a ubogi, Jan zły, a bogaty.

Piotr malował wybornie, a głód go uciskał,

Jan mało i źle robił, więcej jednak zyskał.

Dlaczegóż los tak różny mieli ci malarze?

Piotr malował podobne, Jan piękniejsze twarze.

Obrazy na płótnie, historie ślubne malowane pędzlem

Od dawnych czasów kiedy człowiek po płaskorzeźbach w miękkim piaskowcu opanował technikę malowania pędzlem, powstają piękne ślubne portrety. Kiedyś dostępne tylko dla królowych poślubiających królów, potem dla stanu magnackiego, szlacheckiego. W okresie oświecenia i romantyzmu malarze zafascynowani polskim folklorem utrwalili piękne wizerunki Młodych Panien stanu chłopskiego czy robotniczego. Wyobraźcie sobie że jedno takie ,,zdjęcie,, powstawało wiele godzin, a nawet dni.

Porównianie malarstwa do filmu

Dawny historyczny malarz był analogiem. Konwertował swoim okiem obraz, na matrycę szarego płótna, na której próbował namalować dotknięciem pędzla każdy piksel z osobna. Próbował oddać jego kolor, jasność, cienie, grubością farby na płótnie oddać odległość od oka malarza. Głębia ostrości była znana tamtym malarzom. Dysponowali w końcu najdoskonalszą kamerą której nie podrobiło do dziś Sony czy Panasonic z milionami pikseli – ludzkim okiem.

Granica prawdziwości

Czy jednak w tych obrazach znanych nam z historii jest rozpoznawalna granica między prawdziwym obrazem, a tym który chcieli by widzieć dawni nowożeńcy? Wpatrujemy się w urocze  lico Panny Młodej, i nie wiemy czy to jej  nieskazitelny słowiański wygląd, jej prawdziwe oblicze, czy tylko sekretny myk sprytnego malarza.

Impresjonizm.

To celowe zakłócenie odbieranego przez ludzkie oko obrazu. Tak jak dziś – filtry szare, rozpraszające, dające dziwne flary, dawny malarz uwolnił się od realistycznych portretów. Gry porównujemy renesansowy portret Mona Lise, z portretami hrabianek z epoki romantyzmu czy rokoko, to właściwie ich twarze niczym się nie różnią. Potrzebny był przełom, realizm, pryzmat impresjonizmu, zniekształcenie widzianego świata.

Na płótnie i prozą

Późnymi sposobami, urokliwymi przebłyskami pod światło, spojrzeniem przed siebie i malowaniem od tyłu, pojawiły się nowe pozy modelek, często w naturalnych naszych codziennych czynnościach, noszeniem wiader ze studni, praniem na łodzi w rzece, a czasem chłopki na ślubnym kobiercu… W tym samym czasie z pomocą dla naszej wyobraźni przyszły książki, jak Wesele Wyspiańskiego czy Chłopi Żeromskiego. Czytając piękną poezję i prozę wiele obrazów tworzy się same przed oczami.

Nowe stulecie

Jesteśmy już w przededniu epoki rodzinnych filmów Hi8 i VHS. Za chwilę piękne obrazy malowane przez Schagala, czy Tetmajera zostaną zastąpione filmem. Wojny wymusiły na kinematografii kolor i ekspresję. Z obrazu zagłady wyłoniło się medium, czyniące ze zwykłych naszych zdarzeń w życiu, rangę pięknych ruchomych barwnych obrazów zaślubin i wesela. Pojawiają się pierwsze filmy ślubne sławnych ludzi w postaci czarno-białych niemych kronik.

Karol i Markle

Trochę było o historii. A dzisiaj? Mamy za sobą piękna transmisję realizowaną przez BBC i Reuters z najlepiej w historii filmu sfilmowanych uroczystości ślubnych Księcia Karola & Megan Markle. Piękna suknia ślubna, powozy konne ciągnące się ulicami wśród wiwatujących tłumów … ja z zapartym tchem obserwowałem te wydarzenie na żywo, pięknie realizowane przez najlepszych operatorów filmów ślubnych.

Po amerykańsku

John Kennedy poślubił Jacqueline Bouvier 12 września 1953 roku w Newport. Był to pierwszy tak bardzo głośny ślub na świecie, ponieważ dotyczył uwielbianego amerykanów i niezwykle przystojnego prezydenta. Jak widać na filmie ślub był bardzo spontaniczny, wesele z obiadem w ogrodzie. Zobaczcie pokolorowaną wersję filmu ich zaślubin i wesela. Zwróćcie uwagę że moda dla Panów Młodych praktycznie się do dziś nie zmieniła, natomiast Pani Młoda ma dla nas bardzo bardzo z tamtych czasów kreację, która przeszła  w porównaniu z dzisiejszą modą prawdziwą rewolucję.

Długość filmu

Co też ciekawe film jest bardzo krótki, coż … tylko tyle taśmy było w analogowej kamerze filmowej. Ale możemy dowiedzieć się bardzo wiele z tych unikalnych dwóch minut filmu.

Śluby stulecia

Zastanawiacie się jaki był ślub stulecia?  Odpowiedź jest jedna.

Diana, księżna Walii stała się osobą publiczną w 1980, będąc wymienianą jako potencjalna kandydatka na żonę dla Karola, następcy tronu Wielkiej Brytanii. Ich ślub, mający miejsce 29 lipca 1981 w Katedrze Św. Pawła w Londynie, stał się międzynarodowym wydarzeniem społecznym, określanym jako „bajkowy ślub”[1] lub „ślub stulecia”[2]. W

Nie było wtedty kamer HD, nie było jeszcze czegos takiego jak profesjonalne filmy ślubne. Aby nakręcic reportaż ze ślubu Diany z Williamem, trzeba było niesłychanej jak na tamte czasy techniki.

Historia czarno-biała

Austria: Franciszek Józef, cesarz Austrii, sprawdza żołnierzy w Wiedniu. Członkowie rodziny królewskiej w domu Habsburgów. Arcyksiążę Franciszek Ferdynand bierze udział w weselu arcyksięcia Carla z księżniczką Zitą. Podczas ceremonii jego żona Sophie, Dutchess of Hohenberg, stoi obok cesarza. Członkowie rodziny królewskiej i inni dostojnicy obecni na weselu. Lokalizacja: Europa. Data: 1911 r.

A teraz coś z ostatnich lat. Świerze spojżenie na brytyjski ślub. Myslę, że u anglików tradycja nie poddaje się upływu czasu. A Wy jakie macie odczucia?

Tron brytyjski.

Tu chyba komentarz zbędny. Piękna i elegancka Królowa Elżbieta, do dziś emanująca urodą, dostojnością, szacunkiem dla poddanych. Prawie jak moja babcia 🙂 Marzeniem wielu Par Młodych jest przejazd karetą. Nie jest to tylko marzenie, to jeden raz w życiu. W Krakowie, Warszawie, czy Gdańsku bez trudu znajdziecie karetę z końmi do ślubu.  W innych okolicach można się rozejrzeć po stadninach – zawsze mają jakiś konny pojazd na ślub.

A teraz Wasz ślub

Ta krótka wędrówka po historycznych ślubach na pewno przekona Was jak ważny jest film ze ślubu i wesela. To żywe wspomnienie najważniejszych chwil w życiu. Możliwe że z biegiem lat codzienność wkradnie się w Wasze życie. I jest tak u większości Par Młodych. Odwożenie dzieci do przedszkola, wspólne święta i wakacje zapracowane z trudem w ciągu pracowitego roku. Ale zawsze wtedy warto wrócić do tych niepowtarzalnych chwil, które złączyły wasze drogi życia, nadały sens miłość, były początkiem spełniania najskrytszych marzeń, poczucia szczęścia.