×

Katarzyna i Kamil zdecydowali się pojechać na cały dzień do Nieborowa i Arkadii na swoją sesję ślubną. Zastaliśmy piekną pogodę, ciepły polski schyłek lata. Do realizacji zdjęć do teledysku, Para Młoda poprosiła o minisesję fotograficzną. Powstały piękne zdjęcia, m.in. z rodziną łabędzi.

NieborowA
NieborowP
NieborowB
NieborowC
NieborowE
NieborowH
NieborowG
NieborowF
NieborowD
NieborowM
NieborowL
NieborowO
NieborowK
NieborowN
previous arrow
next arrow

Nieborów to dwa piękne miejsca na sesję ślubną, pałac i ogród.

Pierwsze z nich to Pałac w Nieborowie – barokowy pałac zaprojektowany przez Tylmana z Gameren na zlecenie Michała Stefana Radziejowskiego, znajdujący się w Nieborowie. Pałac od 1774 do 1944 należał do rodziny Radziwiłłów. Po drugiej wojnie światowej stał się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Drugie to odrestaurowany zabytkowy Ogród w Arkadii. Ogród zaprojektowany w 1778 roku architektonicznie i z ogrodową oprawą przez Szymon Bogumiła Zuga w stylu angielskim, na zamówienie przez Helenę Radziwiłłową.

Akwedukt

Najsłynniejszym zabytkiem który obowiązkowo powinien znaleść sie w planach sesji ślubnej, to akwedukt. Wzniesiony w 1784 roku nad kaskadą wodną. Wzorowany na architekturze wodociągów rzymskich. Pod względem funkcjonalnym stanowi most łączący brzegi rzeczki Łupi tuż przy ujściu do wielkiego stawu. Zachował się projekt Akweduktu z 1784 roku sygnowany przez Szymona Bogumiła Zuga. Uzupełnienia do budowli projektował w 1800 roku Henryk Ittar. Po 1864 roku Akwedukt został doszczętnie rozebrany przez kolejnych właścicieli arkadyjskiego parku. W 1951 roku Gerard Ciołek zrekonstruował budowlę i uporządkował sieć wodną.

Sesja ślubna Arkadia

 Łuk kamienny

Piekny ceglany łuk nad alejką spacerową. Jego niewatpliwą ozdobą jest winobluszcz, który jesienią przebarwia się w niezliczone odcienie czerwieni. Powstał około 1784 roku według projektu Szymona Bogumiła Zuga. Łuk odegrał ważną rolę w planie założenia ogrodowego w Arkadii, służył bowiem jako oprawa głównej osi widokowej ogrodu Heleny Radziwiłłowej. Ponadto stanowił ramę widokową dla Świątyni Diany od strony wschodniej.

Dom Murgrabiego

Dom połaczony jest z łukiem kamiennym. Powstał około 1795 roku. Oryginalna niska wieża została w połowie XIX wieku podwyższona przez Franciszka Lanciego. Kształt Domku Murgrabiego z założenia nawiązywał do architektury Przybytku Arcykapłana. Niektóre fragmenty wystroju ścian zewnętrznych, zwłaszcza ostrołukowy układ dekoracji ceramicznej, wskazują na przenikanie do budowli form neogotyckich.

Świątynia Diany

Tutaj oprócz pleneru nad jeziorkiem, Para Młoda może zamówić sesję w pięknych wnętrzach. Wzniesiona w 1783 roku przez Szymona Bogumiła Zuga budowla o klasycznych proporcjach. Ozdobiona została strona zawierająca ażurowe portykiem wspartym na czterech kolumnach jońskich i takim samym portykiem półkolistym od strony ulubionych. Pod tympanonem od strony stawu wyryte są słowa Francesca Petrarki z sonetu  In morte di Madonna Laura : DOVE PACE TRAVAI D’OGNI MIA GUERRA (Tutaj odnalazłam spokój po każdej mojej walce).

We wnętrzach restauracji Diany znajdują się Westybul, Gabinet Etruski, owalna Sypialnia i reprezentacyjna sala zwana Panteonem. Panteon zdobią stiukowe kolumny i dekoracyjne gzymsy oraz plafon wyobrażający Jutrzenkę, pędzla Jana Piotra Norblina. Twórcami plafonu w Gabinecie Etruskim, z około 1800 roku, ze sceną przedstawiającą Amora i Psyche oraz materiałami ściennymi z motywami urządzeń etruskich współpracujących z Norblinem Michał Płoński i Aleksander Orłowski. Dekoracyjne sztukaterie wykonał Johann Graff.

Przybytek Arcykapłana

Wzniesione około 1783 roku w formie sztucznej ruiny, zbudowany z cegły, rudy darniowej oraz fragmentów detali architektonicznych i rzeźb antycznych, gotyckich i renesansowych, m.in. herm, maszkaronów i rozet dłuta Jana Michałowicza z Urzędowa. Renesansowe rzeźby używane są dostępne z uwzględnieniem struktury w tym czasie kaplicy św. Wiktorii w kolegiacie łowickiej.

Od strony północno-promocyjnej oferowane są wnęka z płaskorzeźbą  Nadzieja karmiąca Chimerę  Gioacchina Staggiego i kamiennego wodozbiorem ozdobionego kluczowych maszkaronami. Budynek posiada otwarte arkadą patio. W północno-zachodnim narożniku położenia się wieża wyposażona w platformę widokową. Wzdłuż południowo-zasięgu elewacji ciągnął się – dzisiaj odbudowany – Mur z Hermami. Autorstwo budowli, wzniesionej według zbioru księżnej Heleny Radziwiłłowej, przypisuje się Szymonowi Bogumiłowi Zugowi. Jest to jeden z oryginalnych pawilonów ogrodowych, jakie powstały na ziemiach polskich pod koniec XVIII wieku.

Pałac i Ogrody w Nieborowie

W pałacu znajduje się obecnie muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach (rzeźba, obrazy, grafika, meble, brązy, porcelana i szkło, srebra, zegary, tkaniny, zbiory biblioteczne), uzupełnione obiektami sztuki i rzemiosła artystycznego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Pałac i ogród regularny (francuski) w Nieborowie oraz angielski (sentymentalno-romantyczny) w Arkadii po renowacji i uporządkowaniu zostały udostępnione zwiedzającym jako stylowe pałacowo-ogrodowe założenie rezydencjonalne. Muzeum w Nieborowie i Arkadii zostało wyróżnione w 1987 roku za konserwację i pielęgnację nieborowsko-arkadyjskiego założenia pałacowo-ogrodowego Złotym Medalem Ministra Kultury i Sztuki, a w czerwcu 1994 roku Europejską Nagrodą za Ochronę Zabytków (Europa-Preis für Denkmalphlege) fundacji FVS w Hamburgu.
Równocześnie z uruchomieniem w Nieborowie muzeum wnętrz, został powołany w 1945 roku na jego terenie Ośrodek Pracy Twórczej umieszczony w użytkowych pokojach II piętra pałacu i w Pawilonie Myśliwskim, przeznaczony dla pracowników nauki i twórców. Ośrodek nieborowski służy także jako miejsce międzynarodowych konferencji i spotkań dyplo­matycznych.

Dostępność dla zwiedzających i Par Młodych, mozliwiość wykonania zdjęć we wnętrzach,  możecie sprawdzić na stronie internetowej. Zachęcam do zarezerwowania przynajmniej kilku ujęć we wnętrzach muzeum.

Dla Par Młodych z daleka możliwość noclegu

Jeżeli jesteście z daleka, a maży Wam się sesja w tym pieknym miejscu można skożystać z oferty na pobyt z noclegiem w pokojach gościnnych w Nieborowie. Obecnie Muzeum w Nieborowie i Arkadii dysponuje 9 pokojami w Oficynie, 2 pokojami w Manufakturze i apartamentem w Mieszkaniu Rządcy. Wszystkie posiłki serwowane są w Sali Weneckiej, która znajduje się na parterze Pałacu. Wnętrze tej sali zostało przebudowane w 1929 r. przez Kazimierza Skórewicza. Wyróżnia się ono stylizowaną dekoracją sztukateryjną oraz dekoracyjnymi obrazami przedstawiającymi widoki XVIII-wiecznej Wenecji. Na wprost wejścia, w przeszklonej witrynie wystawione są srebra petersburskie, paryskie i warszawskie z radziwiłłowskich zbiorów.

Jeśli jest to miejsce które rozpatrujecie na swoja sesję ślubną, przedstawię Wam ofertę na jej realizację.

Nieborów w filmie

W pałacu i otaczającym go ogrodzie kręcono m.in. filmy i seriale: Pan Samochodzik i niesamowity dwórKariera Nikodema DyzmyPlebaniaPopiołyOjciec MateuszBorys GodunowChłopiDama PikowaDzieje grzechuFrankensteinHans Christian AndersenLalkaLotnaŁuk ErosaNowe przygody Arsena LupinPensja Pani LatterSzulerWielka miłość Balzaka i Złoto dezerterów.