×

Sesja ślubna Marty i Mateusza

Sesja ślubna Marty i Mateusza w malowniczym parku w Opinogórze

Na miejsce do zdjęć na teledysk wybraliśmy z Martą i Mateuszem Zespół Pałacowo Parkowy w Opinogórze, i Muzeum Romantyzmu. Na przedpolach pięknego neogotyckiego pałacyku, najpiękniejszej budowli w parku, jest wiele malowniczych plenerów na sesję ślubną. Opinogórski pałacyk powstawał w pierwszej połowie XIX wieku. Z roku 1828 pochodzi list, w którym Zygmunt Krasiński pisał do ojca, gen. Wincentego Krasińskiego, o postępujących pracach budowlanych.
Pomysł powstania budowli łączymy z Marią Urszulą z Radziwiłłów Krasińską, żoną generała i matką poety. To ona prawdopodobnie pragnęła stworzyć w Opinogórze „Puławy Mazowsza”, rezydencję wzorowaną na słynnej siedzibie księżnej Izabeli Czartoryskiej.

Sesja ślubna Przasnysz E
Sesja ślubna Przasnysz A
Sesja ślubna Przaszynsz B
Sesja ślubna Przasnysz G
Sesja ślubna Przasnysz F
Sesja ślubna Przasnysz D
Sesja ślubna Przasnysz C
previous arrow
next arrow

Ewelina i Mariusz

W tym miejscu zrealizowałem wcześniej kilka teledysków. Jak zauważycie, każdy z nich ma indywidualnie napisany scenariusz. Zwykle obok zdjęć do teledysku, fotograf wykonuje zdjęcia do ślubnego albumu. Wspaniale uzupełniają one klimat pamiątki ślubnej jaką jest film i album z fotografiami.

Pałacyk to prezent ślubny dla pary Młodej

Opinogórski pałacyk prawdopodobnie stanął na zrębach jakiegoś dawnego budynku. W XIX wieku modne było tzw. oblekanie budowli w „kostium gotycki”, czyli nadawanie istniejącym zabudowaniom cech architektury średniowiecznej. Chyba właśnie tego dokonano na polecenie Wincentego Krasińskiego w Opinogórze. Powstała niewielka, lekka budowla o ostrołukowych oknach z pomieszczeniami zdobionymi pięknymi sztukateriami. Znajdujący się przed budynkiem mur nadał pałacykowi obronny charakter. Stąd wzięło się używane wobec budowli określenie „zameczek”.

Ta perełka polskiego neogotyku była prezentem ślubnym generała Krasińskiego dla Zygmunta i Elżbiety (Elizy) z Branickich. Oficjalnie pałacyk przekazano młodej parze latem 1843 roku. Dwa lata później, prawdopodobnie na polecenie Elizy, rozbudowano zameczek, powiększając go o dwa salony od strony północnej.

Milena i Paweł

W tej pięknej okolicy znajduje się pierwsza świątynia w Opinogórze zbudowano w 1822 roku. Była to kaplica rodowa Krasińskich połączona z panteonem grobowym. Stanęła na miejscu starego cmentarzyska z czasów póżnorzymskich, na niewielkim wzniesieniu, na skraju parku. Kościół ten ma niezwykłą historię. Ślub w tym miejscu jest niezapomnianym przeżyciem. Para Młoda która zdecyduje się na ślub w tym miejscu ma do dyspozycji zaledwie kilka minut drogi piękną salę weselną w Muzeum Romantyzmu, oraz park na którym można zorganizować tort w plenerze i inne atrakcje.  Tak wyglądał ślub Mileny i Pawła w Opinogórze:

Opinogóra – Historia

W 1820 r. generał Wincenty Krasiński zwrócił się do biskupa płockiego Adama Michała Prażmowskiego o zgodę na wystawienie kaplicy. Zgodę otrzymał i w lutym następnego roku dziekan przasnyski mógł już poinformować władze kościelne, że kaplica jest „pod wierzch do sufitu wyprowadzona”, a w październiku generał przekazał biskupowi wiadomość, że budowa jest ukończona. Nie mogła to być informacja prawdziwa, ponieważ kiedy w 1822 r. w Warszawie zmarła żona generała, nie przewieziono trumny z jej ciałem do Opinogóry, bo kaplica nie była wykończona. Trumna przez kilka miesięcy pozostawała w Zegrzu, w grobowcach rodzinnych Józefa Krasińskiego, a w Opinogórze dopiero kończono prace.

Inauguracja

Wreszcie po sześciu miesiącach, 18 października biskup mógł dokonać konsekracji opinogórskiej świątyni jako filii kościoła ciechanowskiego. W dwa dni później, po nabożeństwie żałobnym w ciechanowskiej farze do Opinogóry wyruszył uroczysty kondukt żałobny z prochami Marii Krasińskiej. Tu odbyła się druga wielka uroczystość żałobna z udziałem czterech biskupów i kilkudziesięciu księży. Nowy kościół był niewielki, miał kształt rotundy o średnicy ok. 10 m. Składał się z kościoła górnego z wejściem od północy i dolnej kaplicy przeznaczonej na panteon grobowy z wejściem od strony południowej. Złożono tam trumnę z prochami matki poety. Na wieku trumny spoczęła hrabiowska korona wykonana z mosiężnej blachy i aksamitna mitra książęca Radziwiłłów.

Rozbudowa

Nowy kościół okazał się jednak za mały dla wszystkich wiernych z siedmiu wsi przynależnych do Opinogóry. Powstała zatem sprawa jego rozbudowy. W 1874 r. dostawiona została przystawka do dolnej kaplicy dla pomieszczenia większej liczby wiernych. Generał Krasiński zapisał w testamencie 15.000 rubli na budowę kościoła. W latach 1874-1877 wybudowano nową świątynię. Ufundowała ją Róża z Potockich Krasińska, żona Władysława, a zaprojektował architekt warszawski Wincenty Rakiewicz. Jest to budowla neoklasycystyczna, jednonawowa, ozdobiona monumentalnym portykiem czterokolumnowym, przekryta dwuspadowym dachem.